Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Než müsli tyčinku, to raději nic. ČSA ruší bezplatné občerstvení

Na dálkové linky se ČSA vracejí po tříleté pauze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na dálkové linky se ČSA vracejí po tříleté pauze. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Kdysi byly České aerolinie vyhlášené svým občerstvením na palubě, jenže časy se mění. Od prosince dopravce zruší bezplatné jídlo na většině svých letů. To zůstane součástí nabídky pro cestující v byznysové třídě, zbylí pasažéři si budou moci jídlo za příplatek objednat předem.

Dosud ČSA na linkách zpravidla nabízely drobné studené občerstvení a nápoj. Nyní v rámci politiky „něž müsli tyčinku, to raději nic“ už nebude v ekonomické třídě zdarma servírovat nic.

UKÁZKA CENÍKU

Nabídka Buy On Board

  • medovník: 3 eura
  • arašídy: 1,5 eura
  • voda 0,5 l: 2 eura
  • croissant: 1,5 eura
  • pivo 0,33 l: 3 eura

Manažeři aerolinek tvrdí, že zdaleka ne všichni cestující o drobné občerstvení zdarma stojí. A raději si zakoupí to, co přesně chtějí. „Neděláme tento krok, abychom šetřili. Chceme dát našim zákazníkům možnost výběru,“ vysvětluje Ján Tóth ředitel pro obchod a marketing.

Zrušení palubního občerstvení řešily ČSA rok a půl, rozhodnutí se opírá o marketingový průzkum mezi cestujícími. Dopravce tvrdí, že jde cestou i dalších společností, jako je například Lot či Air Baltica.

„Nejsme zdaleka první i z takzvaných tradičních dopravců. Rozsah občerstvení se i v minulosti kvůli úsporám snižoval,“ uvedl Ján Tóth.

S výjimkou dálkových letů do Soulu a Almaty, kde bezplatné občerstvení zůstane v ekonomické třídě i nadále, budou mít cestující nicméně možnost dokoupit si občerstvení podávané v byznys třídě. Za studené menu si připlatí osm a za teplé dvanáct eur. Tato jídla si ale musí objednat minimálně 24 hodin předem.

Levněji jen s příručním zavazadlem

Zároveň budou mít možnost koupit si nápoje nebo drobné občerstvení v podobě croissantů, čokoládových tyčinek nebo bramborových lupínků.

České aerolinie zároveň nabídnou pasažérům, kteří budou cestovat jen s příručním osmikilogramovým zavazadlem, levnější letenku. Kdo oželí velká zavazadla, ušetří proti standardnímu tarifu osm eur.

Nabídky cestování pouze s příručním kabinovým zavazadlem nabídnou ČSA nejprve na linkách do Amsterdamu, Barcelony, Düsseldorfu, Milána, Paříže, Říma, Stockholmu a Varšavy. V prodeji jsou podle Tótha už nyní a nabídka platí od začátku listopadu. Následovat by měly i linky do Benátek, Bruselu a Kodaně.

Anketa

Je pro vás občerstvení na palubě letadla důležité?

Ano 1022
Ne 147
Nelétám 49

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!