13. března 2019 14:19 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Norové chtějí po Boeingu peníze. ‚Fakturu vystavíme těm, kteří letadlo postavili‘

Boeing 737 MAX 8 norských aerolinek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 737 MAX 8 norských aerolinek. | foto: Reuters

Praha/Oslo Nízkonákladové aerolinky Norwegian Air Shuttle budou po společnosti Boeing požadovat finanční kompenzaci kvůli uzemnění osmnácti Boeingů 737 MAX 8. Společnost to ve středu uvedla ve svém prohlášení.

Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) totiž v úterý rozhodla o uzavření vzdušného prostoru nad kontinentem pro tento typ letadel kvůli obavám o bezpečnost. V neděli totiž havaroval stroj tohoto typu v Etiopii a při jeho pádu zahynulo 157 lidí, v říjnu loňského roku pak stejný stroj spadl v Indonésii.

Uzemnění letadel je pro norské aerolinky, jejichž finance jsou pod finančním tlakem, nemalý problém. Ve středu tak musely zrušit celkem devatenáct plánovaných letů.

„Fakturu vystavíme těm, kteří letadlo postavili,“ uvedl mluvčí společnosti Lasse Sandaker-Nielsen pro agenturu AFP s dovětkem, že společnost by kvůli tomu přece neměla finančně trpět.

Zástupci aerolinek rovněž uvedli, že společnosti se podařilo letové plány reorganizovat a přesunuli cestující na jiné lety, aby situaci napravili.