28. září 2013 18:30, aktualizováno 29. 9 22:01 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Aerolinky zastavily provoz Dreamlineru, žádají opravu

Boeing 787 Dreamliner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 787 Dreamliner | foto: Reuters

OSLO Norská nízkonákladová letecká společnost Norwegian Air Shuttle kvůli opakovaným problémům vyřadila z provozu jeden ze svých nových letounů 787 Dreamliner americké společnosti Boeing. Firma žádá po výrobci opravu a místo vadného Dreamlineru si zatím pronajme Airbus A340. Podle Boeingu je oprava "záležitostí dnů".

 "Spolehlivost tohoto letadla je prostě nepřijatelná. Naši cestující se s něčím takovým nemohou spokojit," řekl agentuře Reuters mluvčí společnosti Lasse Sandaker-Nielsen.

Potíže měli také Poláci

Letadlo Boeing 787 Dreamliner polské letecké společnosti LOT dnes muselo kvůli technickému problému neplánovaně přistát na Islandu. Informovala o tom agentura Reuters. Firma poslala dva letouny, aby cestující z Dreamlineru dopravily do Polska. Technická závada je další v sérii problémů, s nimiž se nový model Boeingu potýká.

Dreamliner, který byl na cestě z Toronta do Varšavy, musel přistát na hlavním islandském letišti Keflavík. "Letadlo muselo přistát kvůli chybě v identifikačním systému. Norské úřady odmítly povolit přelet přes své území, ačkoli ostatní země takové povolení poskytly," řekla mluvčí polské společnosti.

Servisní tým amerického výrobce Boeing bude podle mluvčí polských aerolinek pracovat na vyřešení problému, aby se letadlo mohlo co nejdříve vrátit do Polska.

Letadlo je teď v Bangkoku, neboť mu selhala hydraulická pumpa. "V rámci konzultací s firmou Norwegian padlo rozhodnutí provést řadu vylepšení, která posílí spolehlivost letounu," uvedl Boeing. "Očekáváme, že vyřazení letadla z provozu bude záležitostí dnů," dodal.

Rušily se lety

Společnost Norwegian letos zahájila dálkové lety a doufala, že bude těžit z nízkých provozních nákladů letounů Dreamliner. První dva dodané dreamlinery z celkem osmi plánovaných však měly tento měsíc více problémů, kvůli nimž si musela firma na krátkou dobu pronajmout jiná letadla nebo zrušit lety.

Dreamliner je považován za nejmodernější dopravní letadlo na světě, od uvedení do provozu ho však provázejí četné problémy. V polovině ledna bylo všech asi 50 letounů Dreamliner po celém světě na několik měsíců odstaveno z provozu kvůli přehřívání baterií.

Boeing dlouhodobě soupeří o vedoucí pozici na světovém trhu s letadly s evropským konkurentem Airbus.

Lidovky.cz, ČTK