Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nostalgie na lince A. Cestující se mohli svézt historickou ‚briketou‘

Souprava metra typu 81-71 vyrobená v Sovětském svazu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Souprava metra typu 81-71 vyrobená v Sovětském svazu |

PRAHA Obyvatelé a návštěvníci hlavního města se v neděli mohli svézt historickou soupravou metra, která před 38 lety vyjela na první úsek linky A mezi stanicemi Leninova (dnes Dejvická) a Náměstí Míru. Vagony sovětské výroby typu 81-71, jimž Pražané vzhledem k hranatému a tmavému designu čela přezdívali „briketa“, jezdily pravidelně podzemím metropole do roku 2009.

Organizátoři připravili celkem šest jízd historickou soupravou, které budou mapovat postupné rozšiřování „zelené“ linky pražského metra. Vlaky s autentickými tabulemi budou řídit strojvedoucí v dobových hnědých uniformách. Jízdu doprovodí hlášení staničního rozhlasu, která bude cestující informovat o cílové stanici a datu zahájení provozu na daném úseku. Pro cestu metrem mohou lidé použít běžné jízdenky či časové kupony.

První souprava vyjela v 11:45 z Dejvické do stanice Náměstí Míru, která kopíruje trasu historického zahájení provozu linky A v roce 1978. Druhá jízda směřovala na Želivského, kam mohli cestující jezdit od prosince 1980. Při třetí jízdě zamířilo metro na úsek z Dejvické na Strašnickou, který dopravní podnik otevřel v červenci 1987.

Souprava metra typu 81-71 na své poslední jízdě na lince C. Nyní zmizí i z...

Další jízdy projely trasu z Dejvické na Skalku, zprovozněnou v červenci 1990, a poté na stanici Depo Hostivař, která začala sloužit veřejnosti v květnu 2006. Cestující měli možnost využít jízdy historické soupravy také do nově otevřených stanic, které fungují od loňského dubna - šestá jízda povede po trase Nemocnice Motol - Depo Hostivař.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...