11. března 2010 12:14 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nová dálnice D11 do Hradce se propadá, čeká ji rozsáhlá oprava

Kolona aut na dálnici (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolona aut na dálnici (ilustrační foto) | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Pouhé tři roky stará dálnice D11 k Hradci Králové se propadá a čekají ji rozsáhlé opravy a uzavírky. Silničáři na mnoha místech špatně postavené silnice museli snížit rychlost na 80 kilometrů za hodinu. Ředitelství silnic a dálnic vozovku reklamuje u společnosti Skanska, která ji postavila. Zatím není jasné, na čí straně je chyba.

Uvedl to dnes týdeník Sedmička ve vydání pro Hradec Králové.

"Vypadá to, že problém je se spodní vodou, která se tam stahuje. Kvůli tomu dochází ke zbobtnávání a změnám v podloží. Přesnou příčinu zatím neznáme, ještě probíhají zkoušky a vrty," řekl správce stavby úseku dálnice D11 mezi Chýští a Hradcem Králové Jan Doubrava. Podle něj zřejmě bude potřeba vybourat celou konstrukci vozovky a udělat ji znovu.

Úsek dálnice D11 z Poděbrad k Hradci v délce 42 kilometrů byl otevřen v prosinci 2006 a podle informací ČTK stál 15 miliard korun. Chystané opravy část dálnice uzavřou. "Bude se muset sáhnout do všech konstrukčních vrstev vozovky. Bude to znamenat uzavření vždy celého směru dálnice," uvedl Doubrava. Opravy by mohly začít ještě letos.

Podivné vlnění
Dálnice mezi Hradcem a Chýští se začala vlnit již před rokem, policisté upozorňují na nebezpečí pro řidiče zhruba od poloviny loňského roku. "Auta to houpání rozhází, zvláště když je mokro. Když se na jednom z těchto míst stala dopravní nehoda, upozornili jsme na to, že při běžné rychlosti může být dálnice v místech, kde se propadá, nebezpečná," uvedl vedoucí hradecké krajské dopravní policie Karel Bušta.

Nový úsek dálnice D11

Dosud se neví, co přesně podloží pod vozovkou vzdouvá a kdo je za vzniklou situaci zodpovědný. Podle Milana Zemana ze společnosti Skanska firma dodržela při stavbě všechny postupy. "Vypadá to, že je v oblasti stavby narušený vodní režim. Nikdo zatím nedokázal říci, v kterém místě je problém," řekl Zeman.

Kdo opravu zaplatí?
Kdo mnohamilionové opravy nakonec zaplatí, není jasné. Dálnici sice postavila Skanska, ale geologické průzkumy podle Doubravy dělalo dálniční ředitelství. A je možné, že právě během průzkumů se stala chyba.

Stavba dálnice D11 zatím skončila tři kilometry před Hradcem Králové před nevykoupenými pozemky farmářky Ludmily Havránkové. Zástupci státu nyní s farmářkou vyjednávají o výměně jejích tří hektarů za jiné tři hektary.

Farmářka by od státu také měla dostat do dlouhodobého pronájmu 150 hektarů státních pozemků. Farmářka s principy řešení souhlasí, nyní se jedná o konkrétních podobách smluv. Smlouvy by měla vláda dostat do 23. dubna.

Pokud k dohodě dojde, dostavba úseku by mohla začít letos na podzim.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!