21. července 2015 10:58 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Potvrzeno: nové metro bude bez řidiče. Stavět se začne na Pankráci

Vizualizace stanice metra D - Olbrachtova | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace stanice metra D - Olbrachtova | foto: METROPROJEKT Praha a.s.

PRAHA Na nové trase metra D budou jezdit vlaky bez řidiče. Jako první se začne stavět část z Pankráce do stanice Depo Písnice. Rozhodli o tom v úterý pražští radní. Stavba první části metra D by měla být hotova do roku 2022, Praha by pak na stavbu mohla čerpat dotace z evropských fondů.

Náklady jsou odhadovány v řádu několika desítek miliard korun. Dopravní podnik nyní řeší výkup pozemků. Původně mělo být postaveno metro jezdící se strojvůdcem, náklady byly odhadovány na necelých 30 miliard. Rozhodla o tom rada pod vedením tehdejšího primátora Tomáše Hudečka (tehdy TOP 09). 

Jak už Lidovky.cz informovaly před několika týdny, Praha se tím přiklonila k dražší variantě. Zprávu naleznete ZDE

Nynější vedení města ale schválilo změnu záměru, kdy Praha začne stavět tzv. bezobslužné metro. Důvodem je, že náklady na stavbu budou vyšší, nižší však budou následné provozní náklady. „Vrátili jsme se k původním plánům na bezobslužný provoz, je to směr, kterým chceme stavbu vést,“ řekl již minulý týden generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš.

Stanice metra D v Krči.
Vizualizace stanice metra D - Nové Dvory.

Metro D spojí centrum s jižní částí města. V další fázi by se z Pankráce mělo stavět dále do centra. Náklady na stavbu z náměstí Míru, kam bude prodlouženo z Pankráce, do Písnice včetně výkupu pozemků překročí 50 miliard korun. Stavět se podle projektantů začne za tři roky a práce potrvají pět až šest let.

Plán metra D. Tmavě modrá barva značí první plánovaný úsek mezi stanicemi...

Plán metra D. Tmavě modrá barva značí první plánovaný úsek mezi stanicemi Pankrác a Depo Písnice. Světle modrá barva ukazuje druhou fázi stavby z Pankráce na Náměstí Míru.

Na novou linku metra D chce vedení města žádat vládu o finanční podporu. Chystá se využít i prostředky z EU. Pro cestující se nedávno otevřely nové stanice metra A do Motola za zhruba 20 miliard korun.

 

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!