Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Novák chce od státu pro ČSA tři miliardy, ministr Janota to odmítá

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Tři miliardy korun. Tolik bude požadovat nedávno jmenovaný předseda dozorčí rady Českých aerolinií Václav Novák od vlády k záchraně ztrátových aerolinek.

Novák chystá na úterní zasedání dozorčí rady ČSA vlastní verzi opatření, která by měla být uskutečněna v zájmu zachování firmy. Kromě propouštění zaměstnanců a také razantního snížení platů, které má u pilotů dosáhnout až 45 procent, se chce Novák obrátit i na stát s žádostí o finanční injekci.

Podle několika nezávislých zdrojů obeznámených s Novákovým návrhem bude předseda dozorčí rady žádat o zhruba třímiliardovou dotaci od státu.

Na záchraně společnosti se podle odborářů musí podílet stát 
Novák v neděli nebyl k zastižení. Podle prezidenta odborového sdružení CZALPA Filipa Gaspara, který s Novákem vyjednává o podobě nové kolektivní smlouvy, však tento plán existuje. "Je jisté, že jestliže má být dosažena dohoda se zaměstnanci, musí do hry vstoupit i stát a podílet se na záchraně společnosti i on," uvedl Gaspar.

"Jedná se o jednorázové restrukturalizační náklady – a ty by měli pokrýt jak zaměstnanci, tak stát."

Lašák peníze daňových poplatníků nechce
Prezident ČSA Radomír Lašák dozorčí radě předloží vlastní záchranný plán, jenž se státní dotací nekalkuluje. Uvádí, že jeho opatření, která také počítají s propouštěním a snižováním platů, by měla firmě pomoci, aniž by bylo nutné žádat o pomoc vládu. "Nechci provádět krizový management z peněz daňových poplatníků," řekl LN Lašák.

Požadavek na finanční pomoc ze strany státu opakovaně odmítá ministr financí Eduard Janota. Tvrdí, že stát tuto pomoc ani poskytnout nemůže, protože to neumožňují pravidla hospodářské soutěže v rámci EU. Janota LN potvrdil, že jeho stanovisko je neměnné. "S panem Novákem jsem o žádné alternativě státní pomoci nehovořil. Platí to, co jsem již řekl několikrát – tedy že úvahy o finanční pomoci ze strany státu nepřipadají v úvahu," řekl Janota.

Rozhovor s prezidentem ČSA Radomírem Lašákem si přečtěte v deníku

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!