13. října 2009 17:56, aktualizováno  18:56 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Novák se chce zbavit třetiny zaměstnanců ČSA. Stačí 3000 lidí

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto: Lidové noviny

PRAHA Šéf dozorčí rady Českých aerolinií Václav Novák přišel dnes na zasedání kontrolního orgánu s plánem na snížení počtu zaměstnanců firmy ze současných 4600 na 3000 lidí. Zároveň by se platy pilotů měly snížit o 45 procent. Piloti s takovým snížením mezd nesouhlasí.

Novák tak podle svých slov dodržel slib, že jeho plán na ozdravení firmy bude radikálnější než plán prezidenta Radomíra Lašáka. Lašák počítá s odchodem 860 lidí do jara příštího roku. Novák zároveň navrhuje snížení platů pilotů o 45 procent, letušek o 25 procent a ostatních zaměstnanců o 15 procent.

"Těch 45 procent je opravdu nepřijatelných, na druhou stranu všechno je věcí jednání," uvedl šéf odborové organizace pilotů CZALPA Filip Gaspar. Dodal, že piloti se už pro letošek vzdali šesti procent mzdy.

Podle informací ČTK zaslala CZALPA dopis na ministerstva financí a dopravy, kde vyjadřuje ochotu jednat o snížení platů o 30 procent. Piloti mají však řadu podmínek, jednou z nich je, že dodatek ke kolektivní smlouvě nebude podepisovat prezident Radomír Lašák a že vláda firmu neprodá.

Čtěte také

Lašák by přitom považoval snížení mezd o 30 procent za luxusní a ihned po podpisu dodatku by podle svých slov dodržel slib a vedení ČSA opustil. Otázka je, do jaké míry budou splnitelné další podmínky odborů, mluví se například o tom, že žádají zaměstnanecké akcie.

Celkem chce Novák příští rok ušetřit firmě tři miliardy v nákladech. Dvě miliardy by měly aerolinie uspořit propouštěním a "drastickým omezením zaměstnaneckých benefitů", další omezení nákladů má vynést třetí miliardu.

O prodeji se bude jednat koncem října

Na dozorčí radě dnes byly prezentovány dva plány. Kromě Nováka přednesl své představy prezident Lašák, jehož plán již rada v minulosti - ještě pod vedením Ivana Kočárníka - schválila, a který se nyní uskutečňuje.

Běží například propouštění, firma v zimě omezí o pět procent provoz ve srovnání s minulou zimou, pokračuje také příprava prodeje několika letadel a bezcelních obchodů.

Definitivní rozhodnutí o dalších krocích vedení společnosti rada odložila na 19. října. Podle ministra Janoty se oba plány liší v předpovědích výnosů na příští rok, přičemž Novák prý je větší pesimista.

Oba plány by se podle ministra měly uvést v soulad, aby byly porovnatelné. V tom má managementu a radě pomoci privatizační poradce, společnost Deloitte.

Ministr dopravy Gustáv Slamečka po jednání řekl, že vláda rozhodne o případném prodeji firmy konsorciu Unimex Travel Service na zasedání 26. října. Slamečka přitom potvrdil číslo již dříve prezentované Českou televizí, že dozorčí rada očekává letos ztrátu Českých aerolinií v rozmezí 2,8 až 3,1 miliardy korun.

Nabídka Unimex Travel Service se podle Janoty na dnešní dozorčí radě neprobírala. Podle Janoty Novák ani nabídku detailně nezná.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.