24. dubna 2009 17:51 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nové benzinky v EU budou šetřit palivo

Zachycovací zařízení nejen zlepší ochranu ovzduší i zdraví lidí, ale také umožní úsporu paliva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zachycovací zařízení nejen zlepší ochranu ovzduší i zdraví lidí, ale také umožní úsporu paliva. | foto: AFP

BRUSEL Čerpací stanice v Evropské unii budou muset být během několika let povinně vybaveny zařízením, které bude při doplňování paliva do automobilů nebo motocyklů zachycovat benzínové výpary. To tak bude šetřit nejen zdraví tankujících, ale i palivo, které se jinak zbytečně odpařuje do vzduchu. Dohodu na toto téma mezi unijními institucemi vyjednalo české předsednictví.

Chystanou normu ještě musejí stvrdit europoslanci a formálně ji schválit ministři členských zemí EU.

"Zachycovací zařízení nejen zlepší ochranu ovzduší i zdraví lidí, ale také umožní úsporu paliva," uvedla zástupkyně české velvyslankyně při EU Jana Reinišová. Podle ní by měl nově navrhovaný předpis přinést výhody občanům i firmám.

Při čerpání benzínu je z nádrží aut vytlačován vzduch nasycený výpary. Ty obsahují těkavé organické látky, které škodí zdraví i životnímu prostředí. Zároveň jimi uniká benzin, který lze po kondenzaci opět použít.

Čerpací stojany mají být v budoucnu na základě nového předpisu vybaveny zařízením, které odsaje nejméně 85 procent výparů zpět do cisterny čerpací stanice.

Tímto způsobem se zachrání palivo, které by se jinak vypařilo do ovzduší. České předsednictví uvádí, že díky tomuto opatření se provozovatelům stanic časem vrátí náklady vložené do zachycovacího zařízení.

Odsávání bude povinné
Novou technologii už nyní zavádí několik evropských zemí. V celé EU bude povinná od 1. ledna 2012 na velkých nových nebo rekonstruovaných čerpacích stanicích. Všechny stanice jí musejí mít nejpozději 31. prosince 2018. Výjimku budou mít pouze malé benzinky, které obslouží jen několik aut denně.

V Evropské unii je podle údajů Evropské komise zhruba 110 tisíc čerpacích stanic, které zaměstnávají na 440 tisíc lidí a mají obrat zhruba 250 miliard eur ročně.

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.