1. listopadu 2013 13:50 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nové berlínské letiště se prodražuje, jeho spuštění se odkládá

Vizualizace budovaného obřího letiště Berlin Brandenburg International. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace budovaného obřího letiště Berlin Brandenburg International. | foto: Reprofoto

BERLÍN Stavba nového berlínského letiště se znovu prodražuje. Deník Bild uvedl, že celkové náklady na stavbu dosáhnou nejméně 5,7 miliardy eur (147 miliard korun) namísto dosud očekávaných 4,6 miliardy eur. Podle listu také nelze očekávat zahájení provozu na letišti už příští rok na jaře, protože stavební práce skončí až na přelomu let 2014 a 2015.

Náklady na stavbu letiště tak už budou více než dvojnásobné oproti původně plánované částce 2,5 miliardy eur. Letiště se prodražuje i kvůli opakovaným odkladům zahájení provozu. Podle Bildu tvoří čtvrtinu sumy, o níž se nyní zvyšuje celková cena stavby, náklady na delší zajištění a kontrolu staveniště; ty se pohybují mezi 17 a 18 miliony eur měsíčně.

Prodlevy v řádu let

Bild rovněž konstatoval, že kvůli prodlevám nebudou stavební práce na letišti dokončeny dřív než na konci příštího roku. Kvůli plánovanému půlročnímu zkušebnímu provozu tak nové berlínské letiště nespustí plný provoz dřív než v polovině roku 2015. Původně se přitom počítalo se zahájením provozu už na podzim 2011.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedení společnosti, která řídí stavbu letiště, zatím podle agentury DPA nechtělo informace Bildu komentovat. Nová čísla ohledně nákladů hodlá společnost zveřejnit po jednání svého kontrolního výboru v polovině prosince.

Stavbu ale provázejí komplikace a podle některých odborníků nezačne fungovat dřív než v roce 2017. Berlínský primátor Klaus Wowereit dokonce kvůli problémové stavbě čelil letos v lednu pokusu o odvolání, který ale přestál.

Nové letiště

Moderní letiště na jižním okraji Berlína má nést jméno někdejšího západoněmeckého kancléře Willyho Brandta. Mělo by nahradit obě nynější, ale kapacitně už nevyhovující berlínská letiště Tegel a Schönefeld a má se stát třetím největším v Německu po Frankfurtu nad Mohanem a Mnichovu. Zpočátku chce ročně odbavit nejméně 27 milionů pasažérů, jeho kapacita má ale postupně narůst až na 45 milionů cestujících za rok.

Lidovky.cz, ČTK