26. října 2009 9:50 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nové lokomotivy stále nejezdí. Dráhy chtějí po Škodovce obří penále

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Lokomotiva Škoda 109 na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lokomotiva Škoda 109 na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně | foto: ČTK

PRAHA České dráhy budou po firmě Škoda Transportation požadovat penále až 200 milionů korun za opožděnou dodávku rychlých lokomotiv. Hodnota celého kontraktu přesahuje 2,5 miliardy korun.

Informoval o tom týdeník Euro. "Penále činí k dnešnímu dni přibližně 80 milionů korun a my je budeme po dodavateli tvrdě vymáhat," řekl generální ředitel Českých drah Petr Žaluda. Euro s odvoláním na zdroje blízké ČD uvedlo, že celková výše pokuty může nakonec činit až 200 milionů korun. Společnost Škoda Transportation situaci ohledně zpožděných dodávek lokomotiv nekomentovala.

Potíže se zpožděním způsobila změna technických předpisů, které byly upraveny kvůli požadavkům nově připravované evropské normy pro odolnost vozidel proti nárazu. Podmínky se však změnily pro všechny. Například konkurenční lokomotiva Taurus od koncernu Siemens, který s výrobky Škody Transportation na počátku tendru soutěžil, už získala homologaci a firma ji běžně prodává, upozornilo Euro.

Škoda Transportation

Plzeňská Škoda Transportation je největší středoevropský výrobce kolejových vozidel a trolejbusů. Loňské tržby divize Transportation s 3700 zaměstnanci v devíti firmách v ČR, Rusku a Maďarsku měly podle dřívějších údaj vedení přesáhnout 13 miliard korun, předloni činily 8,5 miliardy.


Lidovky.cz, ČTK
  • 4Diskuse

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.