25. dubna 2011 7:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nové mýto se dotkne všech. Podraží hlavně potraviny

Stav nerozhoduje. Ať je cesta sebevíc rozbitá, jízdu po ní si auta těžší než 3,5 tuny zaplatí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stav nerozhoduje. Ať je cesta sebevíc rozbitá, jízdu po ní si auta těžší než 3,5 tuny zaplatí | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Zavedení mýta na vedlejších silnicích zvýší náklady dopravcům, kteří si pak budou za převoz zboží účtovat více peněz. Ve výsledku tak na zpoplatnění silnic doplatí koncoví zákazníci.

Den co den křižují vedlejší silnice v zemi tisíce menších nákladních aut. Převáží maso, pečivo a jiné zboží denní spotřeby. Doteď mají nespornou výhodu. Při svých většinou krátkých cestách se vcelku přirozeně vyhýbají zpoplatněným úsekům silnic. To se má ale změnit. Platit se bude i na vedlejších.

Jak se chystaná změna projeví v jejich podnikání? Řada dopravců má už nyní jasno. "Zvýšení mýtného se určitě dotkne ceny přepravy zboží. V našem regionu se to bude týkat zejména nákladních vozů, které převážejí stavební materiál nebo suť. Ty totiž jezdí po neplacených silnicích nižších tříd nejčastěji," řekl LN Zdeněk Zaremba, technický ředitel Bartovické dopravní společnosti z Bartovic u Ostravy.

Čtěte také

Podobně vidí budoucnost dopravců i předseda Sdružení řidičů ČR Pavel Lukáš. "Dopravci budou muset každopádně zdražit. Odpadne jim totiž možnost objet placené úseky. Tím mohou nyní ušetřit nemalé peníze. Pokud jedou mezi Prahou a Brnem jinudy než po dálnici D1, ušetří až 400 korun," říká.

Stav nerozhoduje. Ať je cesta sebevíc rozbitá, jízdu po ní si auta těžší než 3,5 tuny zaplatí

Dopravci by ale i přes zdražení mohli vyjít z rozšíření mýtného ještě vcelku beze šrámů. Zkrátka zvednou ceny přepravy a vše poté zaplatí jejich koncoví zákazníci.

Zboží zdraží. Ale o kolik?
V horší situaci se ocitnou malí podnikatelé, kteří si zboží za pomoci několika "ávií" rozváží sami. "Postiženi budou hlavně menší řezníci či pekaři, kteří vyšší cenu mýtného už nebudou mít komu přeúčtovat. Jediná jejich šance je zvednout ceny zboží," předpovídá možný scénář Martin Špryňar, tajemník sdružení ČESMAD, největšího spolku automobilových přepravců v Česku.

Nakonec tedy zavedení mýtného na vedlejších silnicích poznají na vyšších cenovkách v obchodech i běžní lidé, kteří doma žádný náklaďák nemají, a tudíž by je celá novinka neměla nijak vzrušovat. Odhadovat, jak moc by se nové mýto cen dotklo, je zatím předčasné.

Čtěte také

Jasná není ani výše mýta, natož možná reakce obchodníků. "Vzhledem k tomu, že zavedení mýta na zbylých silnicích první třídy a silnicích druhé třídy zatím není k žádnému konkrétnímu datu schváleno, je velmi předčasné řešit možný dopad jeho případného zavedení na ceny našeho zboží," vzkázala například mluvčí obchodního řetězce Lidl Sandra Kipeťová.