20. října 2016 9:28 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nové Tesly budou jezdit bez zásahu řidiče. Z výroby jsou vybavené kamerami a senzory

Logo značky Tesla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo značky Tesla. | foto: Reuters

SAN FRANCISCO Všechny nové automobily od amerického výrobce elektrických vozů Tesla Motors budou vybaveny soustavou technických zařízení, která po přidání softwaru umožní jízdu bez zásahu řidiče. Řekl to ve středu večer šéf automobilky Elon Musk. Tesla usiluje o to, aby z mnoha konkurentů byla první, která bude mít na silnicích samořízené vozy, až je bude možné běžně používat.

Vozy Model S a Model X se již vyrábějí s novým hardwarem, který zahrnuje osm kamer, 12 senzorů a radar. Tento balík bude stát navíc 8000 dolarů (téměř 200 000 Kč), řekl Musk. Nový softwarový systém pro autonomní jízdu firma stále ještě testuje, dodal šéf Tesly podle agentury Reuters.

Tesla loni do svých vozů zavedla systém Autopilot s jednou kamerou, který umožňuje uplatňovat některé funkce autonomní jízdy, jako například automatické brzdění. Firma chce tento systém na dosavadních modelech dál vylepšovat, do nových automobilů jej však dávat nebude a dá přednost novému systému.

Model Tesla X v Paříži.
Tesla na veletrhu v Curychu.

Musk novinářům řekl, že do konce příštího roku bude vůz jeho firmy schopen ujet trasu z Los Angeles do New Yorku bez jediného zásahu řidiče. Šéf Tesly je znám častým stanovováním ambiciózních termínů a jejich stejně častým neplněním. Konkurenční automobilky očekávají, že budou mít systémy pro jízdu bez řidiče připraveny zhruba do konce desetiletí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz