4. února 2011 14:17 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nové tramvaje ForCity získaly poslední povolení, do ulic vyrážejí naostro

Škoda Forcity | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda Forcity | foto: ČTK

PRAHA Nové tramvaje Škoda ForCity (15T) začnou v Praze od soboty jezdit v běžném provozu na lince 18. ČTK o tom informovala mluvčí pražského dopravního podniku Ilona Vysoudilová. Tramvaje sice už od podzimu cestující vozily, neměly ale potřebnou homologaci.

Zkušební provoz podle Vysoudilové skončil až dnes. Další asi dvě desítky vozů by měl podnik získat do konce března. Dodávka bude pokračovat do roku 2017, kdy by jich měla Praha mít 250.

Nová tramvaj pro Prahu

"Uvedení nové tramvaje do běžného provozu vyžadovalo sérii nezbytných opatření, které stanovuje Drážní úřad a další příslušné instituce," uvedl ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) Martin Dvořák. Podle ředitele musely nové tramvaje ujet 5000 kilometrů bez cestujících a dalších 15.000 kilometrů s cestujícími.

Nové tramvaje, které dodává plzeňská Škoda, mají podle DPP postupně nahrazovat staré typy tramvají T3. Jejich dodávka má ale oproti původním plánům zpoždění, které způsobily technické komplikace. Kvůli tomu také dodavatel prodloužil pražskému dopravnímu podniku záruku o šest měsíců. Cena jednoho vozu je zhruba 60 milionů korun.

Škoda ForCity (15T)

Vozy ForCity jsou v celé své délce nízkopodlažní. Obsahují několik neobvyklých technických řešení, zejména nízké podvozky uložené pod kloubovým spojením článků tramvaje. Jednosměrná tříčlánková tramvaj pojme 61 sedících a 239 stojících cestujících. Je dlouhá 31,4 metru, široká 2,46 metru a výška vozu se sběračem je 3,6 metru. Maximální rychlost, která je elektronicky omezena, je 60 kilometrů v hodině. Design tramvaje navrhl architekt Patrik Kotas.

Interiér vozidla je vybaven kamerovým systémem, dřevěnými sedačkami a informačním systémem pro cestující. Pro matky s kočárky nebo vozíčkáře bude k dispozici jedna mechanická nájezdová plošina.

ČTK, Lidovky.cz