Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nové vlaky z Plzně budou jezdit po nejvýznamnější bavorské železnici

Lokomotiva 109 E | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lokomotiva 109 E | foto: Škoda Transportation

PLZEŇ Plzeňská Škoda Transportation dodá německým drahám DB Regio šest elektrických vlaků včetně lokomotiv. Hodnota kontraktu je přes 2,6 miliardy korun. Soupravy budou jezdit od konce roku 2016 na trati Norimberk - Ingolstadt - Mnichov.

Jde o jedinečnou referenci pro západní trhy, uvedl předseda představenstva plzeňské škodovky Tomáš Krsek. Skupina Škoda Transportation měla loni čistý zisk tři miliardy korun při tržbách 15,3 miliardy korun. Obě kategorie meziročně klesly o 400 milionů korun.

Německému operátorovi DB Regio dodá Škoda Transportation podle mluvčí Lubomíry Černé šest vysokokapacitních dvoupodlažních souprav včetně šesti lokomotiv 109 E. "Lokomotiva 109 E získala nedávno jako druhá na světě evropský certifikát TSI High Speed RST na rychlost 200 km/h," uvedla.

ČTĚTE TAKÉ:

Tendr na provozování nejvýznamnější bavorské trati Norimberk - Ingolstadt - Mnichov vypsala Bavorská železniční společnost BEG (Bayerische Eisenbahngesellschaft) v roce 2012. Do soutěže na operátora se přihlásila také DB Regio (dceřiná společnost Deutsche Bahn, národního německého a zároveň největšího evropského přepravce).

Podmínkou soutěže podle Černé bylo, že zájemce o provozování tratí musel spolu s nabídkou předložit i návrh moderních vysokokapacitních vozidel, která bude na trati využívat. DB Regio proto vypsala soutěž na vozidla pro rychlost 190 km/h, kterou Škoda vyhrála. DB Regio pak vyhrály soutěž na provozování tratí BEG se škodováckými vlaky.

Lokomotiva 109 E

Lokomotiva 109 E

"To, že se DB Regio rozhodla pro nákup našich vozidel, potvrzuje jejich vysokou kvalitu, srovnatelnou s produkty špičkových zahraničních výrobců kolejových vozidel. Pro nás je to průlomový kontrakt, Německo je jedním z nejnáročnějších trhů na světě, a to hlavně z pohledu tvrdé domácí konkurence," řekl Krsek.

Každý vlak bude složen z jednoho řídicího vozu, pěti vložených vozů a lokomotivy řady 109 E s konstrukční rychlostí 200 km/h. Soupravy budou mít tlakotěsné skříně, čímž se stabilizuje tlak uvnitř vozů při míjení vlaků na vysokorychlostních tratích, zejména v tunelech.

Místo pro 37 bicyklů

"Na vývoji a výrobě vozidel se bude podílet celá skupina Škoda Transportation. Dvoupatrové vozy budou z ostravské Škody Vagonka. Kompletní elektrovýzbroj dodá Škoda Electric," uvedla Černá. Vlaky budou vybaveny bezbariérovým nástupem ve výšce 760 milimetrů, což byl jeden z důležitých požadavků BEG, a budou plně klimatizované.

Ve druhé třídě mají 679 míst a v první 26 míst k sezení. Dále v nich bude 82 sklapovacích sedadel a multifunkční prostor až pro 37 jízdních kol. Každý vlak má venkovní i vnitřní kamerový systém.

"Pro DB Regio jsme nabídli dvoupatrové soupravy nové generace, které plně odpovídají západoevropských standardům. To, že budeme dodávat vozidla pro extrémně kompetitivní německý trh, považujeme za klíčovou referenci. Zároveň nám kontrakt dává velkou šanci přivést v brzké době na koleje v Německu a jiných západoevropských zemích další česká vozidla," uvedl viceprezident pro obchod Škody Transportation Zdeněk Majer.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.