30. dubna 2009 12:43 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Novinka. Pantograf jede jako rychlík

Příměstská jednotka City Elefant. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příměstská jednotka City Elefant. | foto: České dráhy

PRAHA České dráhy dnes vůbec poprvé vypravují příměstský pantograf na rychlíkovou linku. Podnik chce otestovat soupravu dvou moderních pantografů City Elefant na trase Praha - Olomouc - Ostrava - Český Těšín.

"Rozhodli jsme se provést test v předsváteční době, kdy lidé více cestují. Chceme zjistit, jak budou zákazníci nový vlak vnímat," sdělil mluvčí drah Ondřej Kubala.

Dva spojené pantografy nabídnou 600 míst, do tradičního "zeleného" rychlíku na této trase se vejde téměř 500 lidí. Maximální rychlost starého i nového vlaku je 140 kilometrů v hodině.

Dráhy mají nyní 47 elefantů; ty zajišťují dopravu hlavně v pražské a
ostravské aglomerace. Jako rychlík mohou dráhy vypravit dva spojené pantografy právě jen před víkendem a o víkendu, kdy jich není tolik potřeba v Praze a okolí.

Jedna souprava stojí zhruba 230 milionů korun, celkem jich dráhy chtějí mít 60. Dráhy do budoucna zvažují nasazení elefantů například na rychlíky Praha - Děčín, dnešní test ale zřejmě zatím zůstane ojedinělý.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!