19. listopadu 2012 16:57 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nový jízdní řád Českých drah. Konec kolon, ale i dražší jízdenky

Pendolino - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pendolino - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA S prosincem přichází nový jízdní řád Českých drah. A přináší několik novinek. Cestující budou moct vyměnit jízdu po dálnici D1 za cestu vlakem, ČD navýší počet spojů mezi českou a moravskou metropolí. Více rychlíků bude od března zajíždět do západních Čech. Na druhé straně ale ČD ohlašují zdražení jízdného.

Změny začnou platit od 9. prosince. Zvýšení tarifu je v průměru o 2,5 procenta, a to u jízdenek, jejichž cena se počítá podle počtu kilometrů.

Na trase dlouhé 50 kilometrů tak cestující zaplatí místo 72 korun 74 Kč. Stokilometrová trasa je vyjde o 4 koruny dráž. „Nezvyšuje se cena jízdenek, jejichž cena není stanovena kilometrickým tarifem, např. SONE+. Až do 8. prosince platí stávající ceny včetně předprodeje 2 měsíce, tedy např. do 8. prosince si lze zakoupit jízdenky na Vánoční a Novoroční cesty za původní ceny,“ doplnil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

"Zrušili jsme kolony"

Bitva o trasu Praha - Ostrava

Na trase Praha - Ostrava budou mít České dráhy od prosince hned dva konkurenty. Ke stávajícímu RegioJetu Radima Jančury přibude Leo Express. Ten spustí příští měsíc plný provoz, tedy 16 spojů denně. RegioJet nabízí celkově 18 spojů.

Leo Express nabízí jízdenky za zaváděcí cenu 137 korun, platí ale jen u ranních spojů. Během špičky jsou jízdenky dražší. České dráhy a RegioJet prodávají obyčejné jízdné za 295 korun. Nabízí slevy za včasný nákup.

Příjemnou zprávu mají ČD naopak pro cestující mezi Prahou a Brnem. Na této trase přibude jeden pár vlaků D1 Express v pracovní dny a dva páry v neděli v odpolední špičce. Dva páry tu jezdí už nyní. Vlaky by měly, jak hlásá web Českých drah, „zrušit kolony“, se kterými se potýkají řidiči na dálnici D1. Cesta vlakem zabere od prosince 2 h a 35 min.

Rozšíření nabídky se dočkají i obyvatele západních Čech. „Od března zde bude zaveden další pár vlaků SC Pendolino Bohumín - Františkovy Lázně a zpět v neděli a vlaky Ostrava - Plzeň v neděli večer a Plzeň - Ostrava v pondělí ráno,“ doplnil Šťáhlavský.

Podobné změny naopak nečekají cestující do jižních Čech, například mezi Prahou a Českými Budějovicemi. „Vlaky zde jezdí v základním intervalu 1 hodiny, ze strany objednatele Ministerstva dopravy ČR není požadavek na více spojů, navíc na trati probíhá modernizace a spoje jsou z toho důvodu často nahrazovány autobusy. Samozřejmě plánujeme změny v oblasti kvality, služeb a především rychlosti v návaznosti na dokončení modernizace tratě, ukončení výluk na trati. Pak dojde k významnému zrychlení spojů a zkrácení cestovních časů,“ vysvětluje mluvčí.

ČTĚTE VÍCE:

Žádné změny nebudou ani na trase Praha – Ostrava, kde mají ČD silnou konkurenci. O cestující se tu uchází také soukromý RegioJet a nově Leo Express.

Nový jízdní řád přinese i změny v mezinárodní dopravě. Rozšíří se doprava do Vídně, Bratislavy, Budapešti i Varšavy. Tam bude navíc o 20 minut rychlejší. Do Mnichova pojedou vlaky každé 4 hodiny.

„České dráhy také nasadí více komfortních vozů a rozšíří služby pro vozíčkáře a cyklisty,“ řekl Šťáhlavský.

zizMarkéta Žižková

Najdete na Lidovky.cz