Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nový moderní český letoun poprvé vzlétne

Letoun EV 55 Outback | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letoun EV 55 Outback | foto: Evektor

KUNOVICE Kunovická letecká továrna Evektor připravuje první vzlet letounu EV-55 Outback, který veřejnosti představila na konci března loňského roku. "Je to otázka několika dní," řekl ředitel Evektoru Václav Zajíc. Dodal, že podnik čeká na potřebná povolení, které jsou ke vzletu nutná.

EV-55 Outback je určen pro přepravu devíti až 14 cestujících nebo 1800 kilogramů nákladu. Jeho vývoj trval šest let a přišel na několik miliard korun. Na vývoji Evektor spolupracoval s dalšími 19 společnostmi sdruženými v Asociaci leteckých výrobců ČR.

EV-55 Outback

 je určen zejména pro přepravu v málo obydlených oblastech.

Továrna jej chce nabízet za cenu kolem dvou milionů dolarů (asi 38 milionů korun). Vybavený je dvěma turbovrtulovými motory Pratt & Whitney. Maximální rychlost letounu EV-55 Outback je 408 kilometrů za hodinu. Maximální vzletová hmotnost je 4600 kilogramů. Délka stroje činí 14,35 metru, jeho výška je 4,66 metru a rozpětí má 16,1 metru. Dolet letounu je 2620 kilometrů a dostup 8800 metrů. Na přistání stroj potřebuje dráhu dlouhou asi 420 metrů.

Jeho loňské představení odborníci komentovali jako zlomový okamžik pro letecký průmysl v Česku. Posledním velkým dvoumotorovým letadlem vyráběným v tuzemsku byl totiž legendární L-410 Turbolet.

Nejrozšířenější dopravní letoun československého původu se v Letu Kunovice začal vyrábět v roce 1969. Vyráběn je dodnes, ale v posledních letech vzniká jen několik kusů ročně.

"Není problém po technické stránce, ale je nutné doladit papíry, které jsou potřebné k tomu, aby letadlo (EV-55 Outback) mohlo do vzduchu.

Jsou to úřednické věci," poznamenal Zajíc. Dodal, že do vzduchu vzlétne první prototyp letounu, druhý je určen pro pevnostní zkoušky, třetí, také pro letové zkoušky, konstruktéři staví. Poté na podnik čeká náročný certifikační proces, který osvědčí, že letadlo je v pořádku a může být provozováno komerčně.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?