6. května 2011 16:08 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nový moderní český letoun poprvé vzlétne

Letoun EV 55 Outback | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letoun EV 55 Outback | foto: Evektor

KUNOVICE Kunovická letecká továrna Evektor připravuje první vzlet letounu EV-55 Outback, který veřejnosti představila na konci března loňského roku. "Je to otázka několika dní," řekl ředitel Evektoru Václav Zajíc. Dodal, že podnik čeká na potřebná povolení, které jsou ke vzletu nutná.

EV-55 Outback je určen pro přepravu devíti až 14 cestujících nebo 1800 kilogramů nákladu. Jeho vývoj trval šest let a přišel na několik miliard korun. Na vývoji Evektor spolupracoval s dalšími 19 společnostmi sdruženými v Asociaci leteckých výrobců ČR.

EV-55 Outback

 je určen zejména pro přepravu v málo obydlených oblastech.

Továrna jej chce nabízet za cenu kolem dvou milionů dolarů (asi 38 milionů korun). Vybavený je dvěma turbovrtulovými motory Pratt & Whitney. Maximální rychlost letounu EV-55 Outback je 408 kilometrů za hodinu. Maximální vzletová hmotnost je 4600 kilogramů. Délka stroje činí 14,35 metru, jeho výška je 4,66 metru a rozpětí má 16,1 metru. Dolet letounu je 2620 kilometrů a dostup 8800 metrů. Na přistání stroj potřebuje dráhu dlouhou asi 420 metrů.

Jeho loňské představení odborníci komentovali jako zlomový okamžik pro letecký průmysl v Česku. Posledním velkým dvoumotorovým letadlem vyráběným v tuzemsku byl totiž legendární L-410 Turbolet.

Nejrozšířenější dopravní letoun československého původu se v Letu Kunovice začal vyrábět v roce 1969. Vyráběn je dodnes, ale v posledních letech vzniká jen několik kusů ročně.

"Není problém po technické stránce, ale je nutné doladit papíry, které jsou potřebné k tomu, aby letadlo (EV-55 Outback) mohlo do vzduchu.

Jsou to úřednické věci," poznamenal Zajíc. Dodal, že do vzduchu vzlétne první prototyp letounu, druhý je určen pro pevnostní zkoušky, třetí, také pro letové zkoušky, konstruktéři staví. Poté na podnik čeká náročný certifikační proces, který osvědčí, že letadlo je v pořádku a může být provozováno komerčně.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!