7. června 2011 10:33 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nový standard letišť: scan oka a šestimetrový tunel

Skener otestoval i německý ministr vnitra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skener otestoval i německý ministr vnitra. | foto: ČTK

SINGAPUR Globální asociace leteckých společností dnes představila projekt nového automatizovaného systému bezpečnostní kontroly cestujících. Jeho cílem je výrazně zrychlit kontrolu a zkrátit celkovou dobu odbavování pasažérů.

Ta se v posledním desetiletí v důsledku zpřísněných bezpečnostních kontrol výrazně prodloužila, což leteckým společnostem ubírá zákazníky.

ČTĚTE TAKÉ:

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) na svém výročním zasedání uvedlo, že nový systém bude skenovat cestujícím duhovky a srovnávat výsledky s fotografií v pase. Čipy zabudované do pasů budou podle agentury AP identifikovat pasažéry, kteří by mohli představovat bezpečnostní riziko.

Cestující budou při kontrole procházet šestimetrovým tunelem a podrobováni různým stupňům prohlížení podle úrovně bezpečnostního rizika. Nový systém by měl být zaveden během pěti let.

Členskou základnu IATA tvoří přes 230 leteckých společností. Ty se na pravidelné mezinárodní letecké přepravě podílejí zhruba 93 procenty.

Lidovky.cz, ČTK