Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nový terminál moskevského letiště Šeremeťjevo - jen zmar a zkáza

Nový terminál moskevského letiště Šeremeťjevo - jen zmar a zkáza. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový terminál moskevského letiště Šeremeťjevo - jen zmar a zkáza. | foto: Reprofoto

MOSKVA Jako "zmar a zkázu" nyní Rusové často popisují situaci na novém terminálu moskevského letiště Šeremeťjevo. Přestože zaměstnanci prý absolvovali trénink, aby se v Moskvě nemohl zopakovat chaos, jaký předloni při otevření nového terminálu postihl londýnské letiště Heathrow.

Donedávna si letiště vystačilo s číselným označením svých terminálů a všem bylo jasné, že z Šeremeťjeva 1 se létá po Rusku a z Šeremeťjeva 2 do světa.

S novým terminálem však letiště přešlo na označování písmeny latinské abecedy. Mnozí vtipkují, že nový terminál byl pojmenován "D" nejspíše od slova "defekt". Ti, co se v místních poměrech nevyznají a spletou si halu, zaplatí za pětiminutovou jízdu taxíkem i 2500 rublů (asi 1500 korun).

Počítače nefungují
"Při pokusu o odbavení si klidně můžete stoupnou do jakékoli fronty a strávit v ní hodinku či dvě, než zjistíte, že počítače stejně nefungují," postěžoval si na internetu jeden z cestujících. Už se taky stalo, že dav stovek netrpělivých lidí odbavovaly jen tři z padesátky přepážek, protože jen těm se podařilo uvést počítače do chodu.

Nový terminál moskevského letiště Šeremeťjevo - jen zmar a zkáza.

Jedna skupina cestujících si ještě před Novým rokem musela frontu vystát třikrát, protože jí mezitím dvakrát vyměněné letenky na zmeškaný let propadly. Než se konečně dostali do letadla, strávili čekáním pět hodin.

Odbavovací peklo
Dostat se k okénku s nápisem "operativní obsluha" jednou trvalo i tři hodiny. Kdo už prošel peklem odbavení a získal palubní vstupenku, ještě nemusí mít vyhráno. "Půlhodinku poté, co nám oznámili, že náš let už odletěl, hledali rozhlasem člověka, který se na náš let stihl odbavit. Stejně letadlo nestihl," popsal své zkušenosti jeden blogger.

Mnohé taky zaskočilo, kolikrát se ještě na poslední chvíli a i opakovaně měnilo číslo východu, kterým se do letadla měli dostat. Jiným cestujícím zase vyrazily dech ceny v jediném malém baru v obrovské hale, kde si za třetinkovou láhev účtují nejméně šestinásobek toho co v běžném obchodu.

Nový terminál moskevského letiště Šeremeťjevo - jen zmar a zkáza.

Tuto sobotu pasažéři, kteří do Moskvy přiletěli z Los Angeles, museli čekat tři hodiny na zavazadla. Když se kufry konečně objevily, přivítal je potlesk. "Stovky frustrovaných lidí musely čekat na malém prostoru, kde si není kam sednout, zatímco lidi, co na ně čekali, neměli ani ponětí, co se děje," postěžovala si Alexandra Odynovová, reportérka moskevského listu, která let absolvovala.

To ale byla drobná lapálie v porovnání se situací cestujících, kteří chtěli před týdnem z Moskvy letět do USA - a museli si počkat na odlet 36 hodin. Prý technické potíže.

Chybí autorita
"Šeremeťjevo je skvělá ilustrace skutečnosti, že v naší zemi nefunguje žádná autorita, navzdory spoustě lidí v uniformách," napsal ve svém blogu Alexej Navalnyj. "Je možné, že projektanti terminálu D pracovali s rozmyslem. Ale vidět to není, na rozdíl od spousty chyb," usoudil další z cestujících.

Nový terminál moskevského letiště Šeremeťjevo - jen zmar a zkáza.

V pozadí zmatků a nepříjemností je možná skutečnost, že nový terminál nepatří letišti, ale aeroliniím Aeroflot, a tím pádem je při poskytování služeb prý vždy poslední na řadě. "Letiště chce mít pod kontrolou všechny terminály," napsal list The Moscow Times.

Češi mohou být v klidu
Aeroflot sice tvrdí, že moskevské potíže jsou stále menší, než jaké bývají při podobných příležitostech jinde ve světě, nicméně na nový terminál dosud nepřesunul všechny mezinárodní lety, jak původně plánoval.

Nový terminál moskevského letiště Šeremeťjevo - jen zmar a zkáza.

Cestující z Prahy jsou trpkých zkušeností ušetřeni. "Přes nový terminál zatím nelétáme," řekl ČTK moskevský zástupce ČSA. "Vše šlo hladce, na kufry jsme čekali sotva pět minut," potvrdil ČTK cestující, který z Prahy přiletěl do Moskvy v pondělí večer.

Další nový terminál na Šeremeťjevu se má otevřít v březnu. Bloggeři už vtipkují, že i jedna z nejúspěšnějších ruských komedií Ironie osudu se dočkala svého pokračování Ironie osudu-2.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...