16. září 2009 14:45 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nový úsek D1 spojil Prahu s Kroměříží. Šest kilometrů za dvě miliardy

Vystoupením maržoretek začalo 16. září slavnostní otevření dalšího úseku nejstarší české dálnice D1 Mořice-Kojetín, který umožní dojet po ní bez přerušení z Prahy až do Kroměříže. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vystoupením maržoretek začalo 16. září slavnostní otevření dalšího úseku nejstarší české dálnice D1 Mořice-Kojetín, který umožní dojet po ní bez přerušení z Prahy až do Kroměříže. | foto: ČTK

MOŘICE Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) dnes slavnostně otevřelo další úsek nejstarší české dálnice D1 Mořice-Kojetín, který po ní umožní bez přerušení dojet z Prahy až do Kroměříže.

Nově dokončená část vede od Vrchoslavic na Prostějovsku ke Kojetínu v okrese Přerov a napojuje se na úsek do Kroměříže, který ŘDS otevřelo už před rokem. Stavba je dlouhá 6,6 kilometru a stála zhruba 2,2 miliardy korun.

Nový úsek D1 spojil Prahu s Kroměříží

Nově dokončená trasa svede osobní i nákladní dopravu ze stávající silnice I/47. Ta v úseku vede přes řadu menších obcí a kapacitně už nestačí. Umožní také lepší napojení Zlínského a části Olomouckého kraje na českou dálniční síť.

Nový úsek D1 spojil Prahu s KroměřížíNecelých sedm kilometrů dálnice se stavělo od listopadu roku 2006 a financovány byly částečně také z evropských zdrojů. Součástí celé stavby je mimoúrovňová křižovatka u Kojetína, 14 mostů nebo biokoridory. Celistvá trasa nejstarší české dálnice tak činí 261 kilometrů. Motoristé se budou moci po nově otevřeném úseku poprvé projet ve čtvrtek dopoledne.

Dálnice D1 má v budoucnu vést až česko-polské hranici a její výsledná délka by měla činit 377 kilometrů. K tomu ale zbývá ještě několik desítek kilometrů vozovek dokončit.

Vystoupením maržoretek začalo 16. září slavnostní otevření dalšího úseku nejstarší české dálnice D1 Mořice-Kojetín, který umožní dojet po ní bez přerušení z Prahy až do Kroměříže.

Na už hotovou část dálnice naváže úsek mezi Kroměříží, Hulínem a obcí Říkovice v okrese Přerov, který se v současné době staví.
Nový úsek D1 spojil Prahu s Kroměříží
U Hulína na Kroměřížsku nyní vzniká jedna z největších dálničních
křižovatek na Moravě. Kromě D1 na ni budou napojeny i rychlostních silnice R49 a R55. Podle generálního ředitele ŘSD Alfréda Brunclíka je reálné, že bude hotová v roce 2011, kdy má být zprovozněn i úsek D1 k Říkovicím.

"Větší problém je s pokračováním od Říkovic směrem k Lipníku. Na toto pokračování čeká zejména Přerov, kde je poměrně tíživá dopravní situace na průtahu," uvedl Brunclík. ŘSD by podle něj bylo schopno tento úsek začít stavět už na přelomu let 2010 a 2011, není pro něj ale zatím zajištěné financování.

"V dohledných strategických plánech na financování dopravní
infrastruktury zatím na peníze pro pokračování dálnice D1 směrem k Lipníku nevidíme," řekl Brunclík s tím, že jasno by podle něj mohlo být zhruba za rok.

Peníze naopak nebudou chybět na rozestavěnou rychlostní silnice R55 z Hulína k Otrokovicím. Zmrazit by se neměla ani stavba rychlostní silnice R49 směrem k Holešovu. V příštím roce by na ni mělo být z rozpočtu vyčleněno 150 milionů korun a podle ŘSD má být v roce 2011 dokončena alespoň částečně.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!