14. května 2012 13:48 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nový úsek D8 se po pěti měsících sporů otevřel řidičům

Dálnice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

VCHYNICE (LITOMĚŘICKO) Řidičům se otevřel nový úsek D8 od Lovosic k obci Bílinka v Českém středohoří. Úsek dlouhý 3,7 kilometru byl zprůjezdněný ve 12.50 a měl by výrazně odlehčit hlavně kolabující dopravě na okraji Lovosic. Jeho otevření zpozdily skoro o pět měsíců problémy se stavební dokumentací.

Ředitelství silnic a dálnic situaci vyhodnotí a zkusí najít systém, aby se něco podobného už neopakovalo, řekl nový ředitel David Čermák.

ČTĚTE TAKÉ:

Z prvního termínu otevření loni v prosinci na poslední chvíli sešlo kvůli chybám ve stavební dokumentaci. Na samém konci stavby úseku stoupajícího z Lovosic do Českého středohoří se ukázalo, že Ředitelství silnic a dálnic mělo pro velký most u obce Vchynice povolení na úplně jinou konstrukci, než jaká nakonec vznikla. Povolená byla jedna společná konstrukce pro všechny pruhy, místo toho vznikla mostovka pro každý pár pruhů. Stavba je celkově jinak zkonstruovaná, na délku je složená z více dílů a neodpovídají ani rozměry - most je o 30 centimetrů delší a o 60 centimetrů užší.

Pochybení vzniklo kvůli snaze zlevnit, říká nový ředitel ŘSD

Podle právě nastupujícího ředitele Čermáka pochybení zřejmě vzniklo při snaze stavbu zlevnit jiným typem konstrukce. "Každopádně to musíme analyzovat a vyvodit taková opatření, aby se zamezilo opakování podobných problémů," řekl. Přesnou příčinu chyby zatím specifikovat nechtěl.

Celý úsek stál zhruba tři miliardy korun a navázat by na něj měla znovu ožívající dostavba zbylých 12,7 kilometru, které by měly spojit severní a jižní úsek dálnice na přelomu let 2014 a 2015.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz