Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Autobus už je za rohem, ukazuje nově cestujícím živá mapa MHD v Praze. Jak funguje?

Pražské autobusy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražské autobusy (ilustrační foto). | foto: mapa.pid.cz

PRAHA Autobus číslo 110 ve směru do Dolních Počernic nabral 26 minut zpoždění, teprve přijíždí do stanice Žárská. Uvádí to 51 sekund stará informace přímo z vozidla. Na živé mapě, kterou ve středu představila Pražská integrovaná doprava (PID), cestující naleznou aktuální pozice všech autobusů MHD i příměstské dopravy.

Informace o poloze, případném zpoždění či dalších atributech včetně bezbariérové přístupnosti konkrétního autobusu PID mohou lidé nově sledovat prostřednictvím mapové aplikace mapa.pid.cz. Zahrnuta je jak městská hromadná doprava (MHD), tak i doprava příměstská. 

Mapa PID ukazuje aktuální polohu všech autobusů MHD i příměstské dopravy.

Mapa PID ukazuje aktuální polohu všech autobusů MHD i příměstské dopravy.

Design webové aplikace je pojatý jednoduše a přehledně. Ale hlavně - poloha jednotlivých linek se automaticky aktualizuje, a to v intervalu mezi 30 až 120 vteřinami. Zda má konkrétní linka zpoždění napoví už barva pohyblivé tečky - zelená jede načas, oranžová má mírné zpoždění, a pokud je bod červený, kabát si ještě cestující může odložit. 

Abyste našli linku, kterou potřebujete, do kolonky stačí zadat její číslo. Po rozkliknutí se pak uživateli nabídnou veškeré informace o dopravci a voze včetně fotografií. Dozví se i zda je v autobuse klimatizace.  Web je optimalizován pro zobrazení na počítači i mobilním telefonu.

Podle zpoždění se aktualizuje celý jízdní řád.
Po rozkliknutí konkrétního autobusu se cestující dozví, zda vůz disponuje...

Po rozkliknutí konkrétního autobusu se cestující dozví, zda vůz disponuje bezbariérovým přístupem či třeba klimatizací. Aktualizuje se i jízdní řád.

„Vyberete si svou linku nebo lokalitu a hned vidíte, kdy vám to přijede, případně jestli je kvůli hustému provozu autobus zpožděný nebo jede načas,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). 

Město všechny datové podklady volně poskytuje prostřednictvím své platformy Golemio, takže je mohou volně využívat vývojáři ve svých aplikacích. Ve vývoji je podle informací Ropidu lepší systém přepočítávání zpoždění, které nyní funguje pouze při průjezdu zastávkami a nikoliv mezi nimi, čímž můžou vznikat nepřesnosti.

Příští rok přibudou tramvaje

Ještě letos by měly být k dispozici také informace o polohách vlaků, DPP také nyní vybírá dodavatele, který by zajistil potřebnou technologii i v tramvajích. Podle dřívějších informací podniku by měly být moduly do většiny vozů instalovány v příštím roce.

Data o průjezdu autobusů zastávkami začal DPP zveřejňovat začátkem roku, jíní dopravci zapojení do systému Pražské integrované dopravy s tím začali dříve. V případě DPP byl problém ve smlouvách s dodavatelskou firmou Xanthus, která řídící systémy včetně všech dat vlastnila a za poskytnutí informací požadovala vysoké částky. Problém vyřešil nákup nového softwaru pro řízení autobusů a tramvají.  Dosud byly informace o spojích dostupné jen v aplikacích IDOS a Lítačka. Pražský dopravní podnik (DPP) plánuje začít poskytovat údaje také o poloze tramvají.

,

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

SOUTĚŽ: Rozdáváme 10 batolecích mlék Hami od ukončeného 24. měsíce
SOUTĚŽ: Rozdáváme 10 batolecích mlék Hami od ukončeného 24. měsíce

Zapojte se do soutěže! Vyhrajte pro svého malého gurmána jedno z 10 balení lahodného batolecího mléka Hami od ukončeného 24. měsíce.