27. září 2011 16:09 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Novým vozům metra praskají podvozky

Pražské metro (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražské metro (ilustrační foto). | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Na podvozcích nových souprav pražského metra od společnosti Siemens se objevily praskliny. Vyplývá to z dokumentů Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP). Čtyři soupravy metra jsou tak zcela mimo provoz.

Informoval o tom server E15.cz. Na podvozkových rámech vozů, které soupravy pohánějí, byly nalezeny praskliny ve svárech. To je podle dokumentace závada neslučitelná s provozem. Některé soupravy proto musel DPP odstavit, potvrdil serveru ředitel Drážního úřadu Pavel Kodym.

O METRU VÍCE:

"Nejde o opatření Drážního úřadu, ale opatření firmy Siemens, která zajišťuje i údržbu. Jelikož přijatá opatření byla dostatečná, Drážní úřad nebyl nucen o zastavení rozhodovat," uvedl Kodym.

Vozy zřejmě zkoumal i Výzkumný ústav železniční, ten ale vyjádření odmítl. "My vám k tomu bohužel nemůžeme poskytnout žádné informace, jelikož jsme vázáni smlouvou," sdělila serveru Jitka Grůzová z oddělení marketingu a obchodu výzkumného ústavu.

Bezúdržbové motory zanesené prachem

Při hledání příčin tvorby prasklin se zjistilo, že vlaky mají motory výrazně zanesené prachem a bude je třeba vyčistit. Motory, které vykazují i nezvyklé vibrace, přitom mají být bezúdržbové. Výrobcem rámů i motorů je podle dokumentů společnost Bombardier, která však prý odpovědnost na nedávné schůzce odmítla.

SIEMENS NA LINCE C

Praha získala od roku 2000 celkem 53 souprav Siemens, které jsou nasazovány na lince C. Původně byly soupravy vyráběny v konsorciu s pražskou ČKD, po jejím krachu převzal celou výrobu Siemens. Poslední kusy byly dodány letos v červnu. DPP za ně zaplatí dohromady asi 11 miliard korun.

Závady objevil pražský dopravní podnik také na nových tramvajích Škoda ForCity (15T), které vyrábí plzeňská společnost Škoda Transportation. Provoz části souprav musel podnik kvůli zjištěným poruchám na kolech pozastavit, od soboty nebyly preventivně nasazeny tramvaje, které najely více než 20.000 kilometrů.

Dopravní podnik má nyní 30 tramvají tohoto typu, z provozu jich bylo vyřazeno 22. Cestujících se to podle firmy nedotkne.

ČTK, Lidovky.cz