9. prosince 2010 11:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nuselský most byl pod vodou, metro kolabovalo. Chystají se velké opravy

Kalamita na Nuselském mostě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kalamita na Nuselském mostě | foto: ČTK

PRAHA Praha začne na jaře opravovat spáry na Nuselském mostě. Právě těmito dilatacemi ve středu natekla do mostu voda a přerušila provoz metra. Most, který je jednou z klíčových staveb pražského dopravního systému, se bude opravovat pouze v noci, přes den nebude provoz omezen.

Technická správa komunikací (TSK) opravu Nuselského mostu dlouhodobě plánuje. Podle náměstka ředitele TSK Luďka Dostála ale byla letos odložena kvůli jiným nezbytným rekonstrukcím. TSK také nechtěla zkomplikovat dopravu v Praze, při použití klasických technologií by totiž bylo nutné uzavřít vždy polovinu mostovky.

Čtěte více:

Metro C opět jezdí. Kvůli vodě stálo více než čtyři hodiny

"Proto se hledalo jiné technické řešení. To je vzhledem k možnosti využít nové technologie připraveno a oprava mostovky bude nyní probíhat v noci, přes den budou opravované dilatace a části mostovky překryty a doprava bude jezdit normálně v celé šířce komunikace," uvedl Dostál. Podle odhadu TSK si oprava vyžádá náklady v řádech milionů korun.

Nové vedení města slibuje, že peníze na rekonstrukci sežene. "Finančně bude (oprava) ze strany města zajištěna, podle ujištění dopravního podniku i TSK do jara provoz trasy C zvládnou," uvedl náměstek primátora Karel Březina (ČSSD).

Voda z tajícího sněhu ve středu natekla do elektriky v tubusu metra. Kvůli tomu byl zhruba pět hodin zastaven provoz metra mezi stanicemi Florenc a Pražského povstání. Náhradní dopravu musely zajišťovat čtyři desítky autobusů.

Hasiči u Nuselského mostu

Závadu podle magistrátu způsobilo několik okolností najednou - velké množství napadaného sněhu, zamrznutí dilatačních kanálků a následné výrazné oteplení a tání.

Problémy se zatékáním jsou podle magistrátu nyní vyřešeny, v noci byly udělány zajišťovací práce. Voda je v současnosti odizolována od elektriky. Další drobné opravy zajistí v noci ze soboty na neděli TSK. Budou vybroušeny provizorní odvodňovací žlaby.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?