4. března 2013 13:46 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

O ČSA mají zájem jen Korejci, chtějí se dostat mezi světovou špičku

Letadlo ČSA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA. | foto: Lidové noviny

PRAHA Korean Air podal oficiální nabídku na koupi 44 procent Českých aerolinií. Asijský dopravce by se tak stal druhým největším akcionářem ČSA. Kromě Korean Air se o podíl v ČSA zajímají Qatar Airways.

S odvoláním na vyjádření provozního ředitele Korean Air Čchi Čchang-huna zprávu o nabídce uvedl server iHNed.cz. Do vstupu do Českých aerolinií chystají Korean Air investovat několik milionů dolarů, uvedl Čchang-hun pro pondělní vydání deníku The Korean Times.

Dopravce plánuje stát se do roku 2019 jedničkou v nákladní letecké přepravě. I v osobní přepravě by rád patřil mezi světovou špičku. Cena celých ČSA podle loňského odhadu auditorské společnosti Ernst&Young činí 148 milionů korun.

Podle informací deníku MF DNES jsou Korejci jedinými zájemci o českého národního dopravce. Další z nich, Qatar Airways, nakonec nabídku nepodaly. Český aeroholding se zatím k pokračujícím jednání nechce vyjadřovat.

O ČSA mají zájem Qatar Airways i Korean Air

Mimoevropský dopravce může v Českých aeroliniích koupit pouze menšinový balík akcií. Toto omezení vyplývá z evropského nařízení a zaručuje, že v případě vstupu investora ze zemí mimo EU aerolinie zůstanou národním dopravcem.

Vláda se ČSA snažila prodat už v lednu 2009. Ve druhém kole výběrového řízení zůstalo konsorcium Unimex a Travel Servis, které za aerolinie nabídlo miliardu korun s podmínkou, že vlastní jmění ČSA bude alespoň na nule.

V pololetí byl ale dopravce v minusu přes 700 milionů korun. Původně se očekával výnos z privatizace ČSA v rozmezí tří až pěti miliard korun. Vláda posléze rozhodla, že ČSA konsorciu neprodá.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz