4. března 2013 13:46 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

O ČSA mají zájem jen Korejci, chtějí se dostat mezi světovou špičku

Letadlo ČSA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA. | foto: Lidové noviny

PRAHA Korean Air podal oficiální nabídku na koupi 44 procent Českých aerolinií. Asijský dopravce by se tak stal druhým největším akcionářem ČSA. Kromě Korean Air se o podíl v ČSA zajímají Qatar Airways.

S odvoláním na vyjádření provozního ředitele Korean Air Čchi Čchang-huna zprávu o nabídce uvedl server iHNed.cz. Do vstupu do Českých aerolinií chystají Korean Air investovat několik milionů dolarů, uvedl Čchang-hun pro pondělní vydání deníku The Korean Times.

Dopravce plánuje stát se do roku 2019 jedničkou v nákladní letecké přepravě. I v osobní přepravě by rád patřil mezi světovou špičku. Cena celých ČSA podle loňského odhadu auditorské společnosti Ernst&Young činí 148 milionů korun.

Podle informací deníku MF DNES jsou Korejci jedinými zájemci o českého národního dopravce. Další z nich, Qatar Airways, nakonec nabídku nepodaly. Český aeroholding se zatím k pokračujícím jednání nechce vyjadřovat.

O ČSA mají zájem Qatar Airways i Korean Air

Mimoevropský dopravce může v Českých aeroliniích koupit pouze menšinový balík akcií. Toto omezení vyplývá z evropského nařízení a zaručuje, že v případě vstupu investora ze zemí mimo EU aerolinie zůstanou národním dopravcem.

Vláda se ČSA snažila prodat už v lednu 2009. Ve druhém kole výběrového řízení zůstalo konsorcium Unimex a Travel Servis, které za aerolinie nabídlo miliardu korun s podmínkou, že vlastní jmění ČSA bude alespoň na nule.

V pololetí byl ale dopravce v minusu přes 700 milionů korun. Původně se očekával výnos z privatizace ČSA v rozmezí tří až pěti miliard korun. Vláda posléze rozhodla, že ČSA konsorciu neprodá.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!