25. ledna 2013 14:54 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

O Žaludovi rozhodnou poslanec ODS a ministerský úředník

Máme vyšší rating než Itálie nebo Španělsko, chlubí se Petr Žaluda. ČD si odmakaly strašně moc práce, která ještě není vidět. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Máme vyšší rating než Itálie nebo Španělsko, chlubí se Petr Žaluda. ČD si odmakaly strašně moc práce, která ještě není vidět. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Novými členy dozorčí rady Českých drah se stal poslanec a generální ředitel Šumperské provozní vodohospodářské společnosti Radim Jirout (ODS) s Liborem Antošem z ministerstva financí. S platností od 26. ledna je na zasedání zvolil řídící výbor ČD.

Noví členové nahradí dosavadní členy, náměstka ministra dopravy Miroslava Drobného a ředitele kabinetu ministra Martina Riegla, kteří podali rezignaci. Rozložení sil v dozorčí radě je důležité pro nadcházející volbu předsedy představenstva Českých drah, kterou má dozorčí rada naplánovanou na příští úterý.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle předsedy Odborového sdružení železničářů a zároveň člena dozorčí rady Českých drah Jaroslava Pejši je pravděpodobné, že bude opět zvolen současný šéf drah Petr Žaluda. Zatím pro nadcházející volbu nemá protikandidáta a odstupující členové rady podle Pejši při rozhodujících hlasováních nehlasovali v souladu s linií generálního ředitele.

Devítičlenná dozorčí rada ČD není kompletní a pracuje v osmi lidech. Po odchodu bývalého náměstka ministra dopravy Ivo Tomana jí chybí předseda.

Jančura: Žaluda musí pryč

Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda (vlevo) a majitel společnosti Student Agency Radim Jančura byli hosty nedělního diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Šéfovi drah koncem ledna vyprší aktuální pětiletá smlouva. O ukončení jeho působení v ČD se zasazoval majitel konkurenčního RegioJetu podnikatel Radim Jančura. Podle něj Žaluda zhoršil ekonomickou situaci drah a manipuloval s informacemi o státních dotacích.

Jančura proto požadoval po ministru dopravy Zbyňku Stanjurovi, aby jeho znovuzvolení zabránil. Ministr se ale nechal v médiích slyšet, že k výměně na postu šéfa drah nevidí závažnější důvod. ČTĚTE VÍCE

Lidovky.cz, ČTK