Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Obchvat Prahy se staví na cizím pozemku, stát ho nedokázal vyvlastnit

Pražský obchvat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský obchvat | foto: www.rsd.cz

PRAHA Ředitelství silnic a dálnic se nepovedlo vyvlastňování části jižního obchvatu Prahy, nyní tak staví na cizím pozemku. Majitelem pozemku je českobudějovický důchodce František Bártík, který už dostal od státu zhruba šest milionů korun. Stát ho teď tlačí, aby peníze vrátil, to ale Bártík odmítá. ŘSD mu nabízí, že pozemky znovu koupí, dá za ně ale o tři miliony korun nižší tabulkovou cenu. Informoval o tom server iHned.

Podle serveru se již nyní opožděná stavba pražského dálničního obchvatu se může ještě protáhnout a spor může nabýt rozměrů pře mezi státem a hradeckou farmářkou Ludmilou Havránkovou. Bártík se už obrátil na ŘSD, ministerstvo dopravy i premiéra Jana Fischera. Zatím má všechny trumfy na své straně; vlastní pozemky pod částí obchvatu směrem od brněnské dálnice, má i miliony korun za vyvlastnění, uvedl server.

"Ať mi ty peníze nechají, zůstane jim pozemek a hotovo. Jestli mě budou vydírat, vrátím jim šest milionů a žádný obchvat nebude. Vážně o tom uvažuji," uvedl Bártík. Proti stavbě nikdy neprotestoval.

Zmatek s vyvlastňováním začal poté, co do řízení vstoupila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Ta požadovala část peněz za pozemky, protože podle její verze na nich bylo věcné břemeno v její prospěch. Středočeský kraj pak celý proces zrušil. Statisícový spor zatím ČSSZ u soudů s Bártíkem prohrává, uvedl iHNed.cz.

Stavba dálnice D11 zatím v roce 2006 skončila tři kilometry před Hradcem Králové před nevykoupenými pozemky Havránkové. Dokončení dálnice D11 je důležité nejenom pro rychlé silniční spojení východních Čech s Prahou a západní Evropou, na dálnici totiž nedaleko Hradce Králové naváže rychlostní silnice R35. Ta má po dokončení vést z Liberce až za Olomouc, čímž vznikne alternativní spojení západu a východu České republiky, které uleví přetížené dálnici D1.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...