12. října 2009 22:01 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Obchvat Prahy se staví na cizím pozemku, stát ho nedokázal vyvlastnit

Pražský obchvat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský obchvat | foto: www.rsd.cz

PRAHA Ředitelství silnic a dálnic se nepovedlo vyvlastňování části jižního obchvatu Prahy, nyní tak staví na cizím pozemku. Majitelem pozemku je českobudějovický důchodce František Bártík, který už dostal od státu zhruba šest milionů korun. Stát ho teď tlačí, aby peníze vrátil, to ale Bártík odmítá. ŘSD mu nabízí, že pozemky znovu koupí, dá za ně ale o tři miliony korun nižší tabulkovou cenu. Informoval o tom server iHned.

Podle serveru se již nyní opožděná stavba pražského dálničního obchvatu se může ještě protáhnout a spor může nabýt rozměrů pře mezi státem a hradeckou farmářkou Ludmilou Havránkovou. Bártík se už obrátil na ŘSD, ministerstvo dopravy i premiéra Jana Fischera. Zatím má všechny trumfy na své straně; vlastní pozemky pod částí obchvatu směrem od brněnské dálnice, má i miliony korun za vyvlastnění, uvedl server.

"Ať mi ty peníze nechají, zůstane jim pozemek a hotovo. Jestli mě budou vydírat, vrátím jim šest milionů a žádný obchvat nebude. Vážně o tom uvažuji," uvedl Bártík. Proti stavbě nikdy neprotestoval.

Zmatek s vyvlastňováním začal poté, co do řízení vstoupila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Ta požadovala část peněz za pozemky, protože podle její verze na nich bylo věcné břemeno v její prospěch. Středočeský kraj pak celý proces zrušil. Statisícový spor zatím ČSSZ u soudů s Bártíkem prohrává, uvedl iHNed.cz.

Stavba dálnice D11 zatím v roce 2006 skončila tři kilometry před Hradcem Králové před nevykoupenými pozemky Havránkové. Dokončení dálnice D11 je důležité nejenom pro rychlé silniční spojení východních Čech s Prahou a západní Evropou, na dálnici totiž nedaleko Hradce Králové naváže rychlostní silnice R35. Ta má po dokončení vést z Liberce až za Olomouc, čímž vznikne alternativní spojení západu a východu České republiky, které uleví přetížené dálnici D1.

Lidovky.cz, ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz