24. listopadu 2016 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Obloha zůstane bez dronů. Doručování na jejich ‚křídlech‘ neumožňuje zákon

Dron společnosti Mall.cz. Druhý největší český e-shop Mall.cz v úterý poprvé... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dron společnosti Mall.cz. Druhý největší český e-shop Mall.cz v úterý poprvé... | foto: MALL.CZ

PRAHA Amazon, Google nebo Alibaba. Ti všichni vymýšlejí a zkouší, jak doručovat zásilky bezpilotními létajícími roboty, takzvanými drony. V úterý už to vypadalo, že by je snad mohl předběhnout řádově menší český e-shop Mall.cz. Jenže to by se mohlo stát jedině tehdy, kdyby Česká republika předběhla v úpravě legislativy ostatní země světa.

Malý bezpilotní stroj vyletěl z distribučního centra druhého největšího českého e-shopu v Jirnech u Prahy, aby o tři minuty později dosedl na trávníku před rodinným domkem v necelé dva kilometry vzdálené Zelenči.

„Možnost doručení zásilky dronem by byla přínosem nejen pro zákazníka, ale šlo by o další posun pro celý obor e-commerce. Věřím, že vše proběhne hladce a ostrý test potvrdí, že podobné služby máme na dosah,“ řekl ještě před testem šéf Mall Group Jakub Havrlant.

Jenže revoluce v dodání zboží z internetových obchodů na dosah zatím není. Ne však kvůli výsledku testovacího letu, nýbrž kvůli zákonům, které by Mall bez udělené výjimky Úřadu pro civilní letectví svým úterním přeletem přes pole moderovaným Leošem Marešem porušil hned několikrát.

Legislativa totiž zakazuje kvůli národní bezpečnosti, narušení soukromí, nadměrnému hluku či bezpečnosti na zemi i ve vzduchu celou řadu věcí. Letadla bez pilota nesmí létat autonomně, tedy že stroj pouze dostane trasu, po které se sám pohybuje. Pilot navíc musí mít přímou viditelnost na stroj kvůli plné kontrole. Mimo zákon jsou i přelety nad lidmi a hustě obydlenými oblastmi. To prakticky znemožňuje využití dronu téměř ve všem.

První doručování zásilky dronem v Česku vyzkoušel v úteý 22. listopadu...
První doručování zásilky dronem v Česku vyzkoušel v úteý 22. listopadu...

„Nejčastěji se pro zabezpečení proti pádu používá takzvaná redundance. To znamená, že všechny důležité součástky, jako řídicí jednotky, GPS, baterie, jsou zdvojeny, aby v případě poruchy bylo možné bezpečně přistát. Padákový systém pak jistí situaci, kdy vše selže. Takto vybavený dron lze považovat za velmi bezpečný, ale samozřejmě vždy je mizivá šance, že vše selže a stroj zkrátka spadne,“ říká Tomáš Očadlý ze společnosti AndruVision, která se zabývá využitím dronů k pořizování fotografií, videí, kontrole objektů či mapování pozemků.

Podle něj jde ale o základní soubor pravidel a kdyby se někomu podařilo ÚCL přesvědčit o bezpečnosti svého řešení, mohl by úřad vydat výjimku a drony by balíčky skutečně doručovat mohly. ÚCL to však nepotvrdil. A změna legislativy je v nedohlednu, příslušné instituce nic nechystají. Podle ministerstva průmyslu se čeká na shodu v přístupu ke dronům na evropské úrovni.

Rychlejší a levnější dodání

Nahrazení pošťáků a kurýrů drony by přitom bylo přínosem pro obchodníky i zákazníky. Zásilky do dvou kilogramů totiž u velkých e-shopů tvoří kolem 80 procent objednávek. Stroj je nabere přímo ve skladu a doručí rovnou domů, čímž zkrátí doručovací dobu z dnů na hodiny a minuty.

„Výrazně klesne i cena za dopravu. Při dostatečném počtu dronů se můžeme dostat až na 20 korun za doručení, což je výrazně nižší částka, než v současné době firmy platí dopravcům. Ušetřené peníze pak rádi investujeme do rozvoje dalších služeb,“ uvedl mluvčí Mall.cz Jan Řezáč. Skutečnost, že většina lidí v Česku bydlí v bytech, prý problém není. Cílové oblasti mají být i satelity kolem měst, kde je situace opačná.

Přesto by se čeští zákazníci robotického kurýra mohli v brzké době dočkat. V září je v Praze představil internetový prodejce potravin Rohlík.cz. Využívá ale šestikolová vozítka Starship Technologies, která se s legislativou vypořádají snáz než létající drony. S rychlostí do šesti kilometrů za hodinu nejsou považována za auta, a mohou se tak dokonce pohybovat po chodníku.

„Do konce roku chceme dokončit mapování Prahy a od jara by roboti měli být v nabídce způsobu doručení v našem košíku,“ řekl LN zakladatel Rohlík.cz Tomáš Čupr.