20. ledna 2012 16:23 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Obři A380 mají trhliny. Airbus plánuje kontroly

Největší dopravní letadlo současnosti Airbus A380 přistálo 2. října poprvé v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Největší dopravní letadlo současnosti Airbus A380 přistálo 2. října poprvé v Praze | foto: ČTK

BERLÍN Evropský úřad pro bezpečnost letového provozu (EASA) doporučil výrobci letadel Airbus překontrolovat necelou třetinu obřích letounů A380. Důvodem je objevení nových trhlin v kovových svorkách uvnitř křídel největšího komerčního letadla na světě.

Úřad dal Airbusu ke kontrole 20 letadel od čtyř dní do šesti týdnů, v
závislosti na tom, kolik toho mají nalétáno, napsala agentura AP. Kontroly mají začít 24. ledna a zřejmě se dotknou letounů ve vlastnictví Singapore Airlines, Emirates a Air France.

ČTĚTE VÍCE:

Žádné z letadel by nemělo být odstaveno z provozu dokud neprojde kontrolou, avšak kontrola si vyžádá jeho vyřazení z provozu na zhruba 24 hodin.

Sedm leteckých společností má nyní v provozu celkem 68 dvoupatrových
letadel v hodnotě 390 milionů USD (7,7 miliardy Kč). Největší flotilu letounů A380 mají dubajské aerolinky Emirates, celkem 20. Letoun A380 začal létat v prosinci 2007.

Prvním majitelem byly Singapore Arlines, následovaly Emirates a australské Qantas. Letadla vlastní také Air France, Korean Air, China Southern a Lufthansa. Airbus již získal objednávky na 253 letadel.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.