20. listopadu 2009 13:42 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Obří Airbus A380 zahájil novou éru létání. Přes Atlantik přenesl 500 lidí

Airbus A380 odstartoval k prvnímu letu přes Atlantik  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Airbus A380 odstartoval k prvnímu letu přes Atlantik | foto: Reuters

PAŘÍŽ K prvnímu transatlantickému komerčnímu letu dnes z Paříže odstartoval obří letoun Airbus A380. Do New Yorku odletělo tímto strojem společnosti Air France přes 500 cestujících. Po dnešním inauguračním letu začne Airbus A380 na lince Paříž-New York pravidelně létat 23. listopadu.

Inauguračního letu se účastní vedení Air France v čele s jejím generálním ředitelem Pierrem-Henrim Gourgeonem. Na palubě je také 380 lidí, kteří si koupili letenku v dražbě, a sice v průměru za 1000 eur (26.000 korun) v ekonomické třídě. Čistý výtěžek půjde na charitu. Hlavnímu pilotovi Benoîtu Laurentovi asistuje jako druhá pilotka Patricia Haffnerová.

Air France si objednala dvanáct letadel tohoto typu, z nichž tři má dostat do června. Ty budou nasazeny na linky do Johannesburgu a do Tokia.

Vůbec prvním majitelem obřího letounu se v polovině října 2007 staly aerolinky Singapore Airlines. První komerční let letoun absolvoval mezi Singapurem a Sydney 25. října 2007.

Airbus A380 společnosti Singapore Airlines

Airbus A380 je největší dopravní letadlo světa a jediné, které má dvě patra po celé délce trupu. V případě zařazení všech sedadel do ekonomické třídy je schopné přepravovat přes 850 lidí. S touto "levnou" verzí si jeho výrobce slibuje úspěch na prudce rostoucích trzích typu Číny a Indie.

ČTK, Lidovky.cz