Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Obří berlínské letiště se prodraží a opozdí. Kvůli scanerům tekutin

Vizualizace budovaného obřího letiště Berlin Brandenburg International. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace budovaného obřího letiště Berlin Brandenburg International. | foto: Reprofoto

BERLIN Nové obří letiště na jižním okraji Berlína by mělo zahájit provoz 3. června 2012. Oznámila to dozorčí rada letiště Berlin Brandenburg International (BBI) po svém dnešním jednání. Zprovoznění ambiciózního projektu se tak zpozdí o sedm měsíců proti původnímu termínu 30. října příštího roku a prodraží se o 112 milionů eur (2,9 miliardy Kč).

Jako hlavní důvod zdržení dnes berlínský primátor Klaus Wowereit podle agentury DPA jmenoval dubnové nařízení Evropské komise, které od dubna 2013 ruší současná omezení pro množství tekutin, jež si pasažéři mohou brát na palubu letadel.

Vizualizace budovaného obřího letiště Berlin Brandenburg International.

Největší staveniště Evropy

BBI je v současnosti jednou z největších infrastrukturních staveb v Německu a největším letištním staveništěm v Evropě.

Kapacita centrálního šestipatrového terminálu má být postupně zvyšována až na 45 až 50 milionů cestujících ročně.

Berlín tak chce konkurovat Frankfurtu nad Mohanem nebo londýnskému Heathrow a přitáhnout cestující i ze sousedního Česka a Polska. Počítá se, že spolu s dalšími navázanými projekty vytvoří asi 40.000 pracovních míst.

To si vyžádá vybudování bezpečnostních scannerů na tekutiny, které budou potřebovat více místa, než bylo plánováno. Kvůli nim vyrostou dodatečně dva nové pavilony v ceně 50 milionů eur (1,3 miliardy Kč), uvedl Wowereit, který je členem dozorčí rady BBI.

Podle dříve zveřejněných informací je další příčinou zpoždění projektu za zhruba 2,5 miliardy eur (asi 64,5 miliardy Kč) insolvence jedné z firem, která měla na starosti výstavbu terminálu nového letiště.

To vzniká rozšířením stávajícího berlínského letiště Schönefeld o zhruba 970 hektarů. Celkově tak BBI zabere 1470 hektarů, což odpovídá rozloze 2000 fotbalových hřišť. Po svém dokončení nahradí i druhé berlínské letiště Tegel a mělo by odbavit nejméně 27 milionů cestujících ročně. To už ponese jméno bývalého západoberlínského starosty a německého kancléře Willyho Brandta.

Vizualizace budovaného obřího letiště Berlin Brandenburg International.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?