8. listopadu 2010 18:49 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Obří pokuta za kartel. Aerolinky zaplatí téměř 20 miliard korun

British Airways  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy British Airways | foto: Reuters

BRUSEL Největší evropské aerolinky British Airways, Air France-KLM a dalších 11 leteckých společností čelí pokutě až 800 milionů eur (téměř 20 miliard Kč) za kartel v nákladní dopravě. Ke konci se tak chýlí případ, který se vleče více než čtyři roky a na jehož konci bude zřejmě jedna z největších pokut udělených skupině firem.

Uvedla to agentura Reuters, která se odvolává na informovaný zdroj. "Pokutováno bude 13 aerolinek, z nichž šest je mimoevropských," řekl zdroj. Eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia má výši pokuty oznámit v úterý v 16:00 GMT (17:00 SEČ) na tiskové konferenci v Bruselu, kde má sdělit podrobnosti k vyšetřování.

O jaké aerolinky půjde

Evropská komise jména firem nezveřejnila, k vyšetřování se ale přiznaly aerolinky British Airways, Alitalia, SAS, Lufthansa, Air France-KLM, Japan Airlines, All Nippon Airways, Air Canada a Cathay Pacific. Jiný zdroj sdělil, že vyšetřovány byly také aerolinky Korean Air, Cargolux a Malaysia Airlines.

Pokutě se zřejmě vyhne německá Lufthansa, protože ta na kartel upozornila. Mezi pokutovanými by naopak měly být přední asijské aerolinky Singapore Airlines, Japan Airlines, Cathay Pacific i Qantas. EK se původně při vyšetřování zaměřila na více než 20 přepravců.

Před čtyřmi lety první podezření
První podezření na kartel v nákladní letecké dopravě padlo v roce 2006. Regulační úřady na obou stranách Atlantiku tehdy provedly koordinovanou razii v podezřelých aerolinkách, v prosinci 2007 pak EK podezřelé dopravce obvinila. Na odhalení kartelu se podílely úřady ve více zemích, včetně amerického ministerstva spravedlnosti.

Zdroj řekl, že British Airways mohou zaplatit pokutu až 120 milionů eur (asi 2,9 miliardy Kč). Jiný zdroj v říjnu řekl, že EK zvažuje pro British Airways pokutu 60 až 80 milionů eur, tehdy ale případ nebyl v takové fázi, jako je nyní.

EK může provinilé firmy pokutovat až do výše deseti procent z jejich globálního ročního obratu. Ve skutečnosti ale pokuty bývají nižší. British Airways a Korean Air už v roce 2007 zaplatily v USA v rámci trestního řízení každá pokutu 300 milionů dolarů (asi 5,3 miliardy Kč v dnešním kurzu). Air France-KLM letos v červenci souhlasila, že v rámci civilního antimonopolního řízení dobrovolně zaplatí 87 milionů dolarů.

ČTK, Lidovky.cz

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.