24. listopadu 2015 9:50 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ochromené létání do Paříže. Zotavení trhu potrvá měsíce, tvrdí analytici

Eiffelova věž v Paříži v noci – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eiffelova věž v Paříži v noci – ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

PAŘÍŽ Počet nově rezervovaných letů do Paříže klesl během týdne po teroristických útocích ve francouzské metropoli o více než čtvrtinu. Vyplývá to podle agentury Reuters z dat analytické společnosti ForwardKeys.

Počet zrušených rezervací byl naopak ve stejném období proti loňsku vyšší o 21 procent. Zotavování bude podle generálního ředitele firmy ForwardKeys Oliviera Jagera trvat mnoho měsíců.

Teroristické útoky v Paříži z pátku 13. listopadu si vyžádaly 130 obětí. Během jednoho týdne po útocích počínaje sobotou 14. listopadu klesl počet rezervací letenek z celého světa do Paříže v porovnání se stejným obdobím loni o 27 procent, uvedla společnost analyzující data z cestovního ruchu.

Za propadem u nových rezervací stojí spíše turisté než ti, kteří do jednoho z nejnavštěvovanějších měst světa přijíždějí za obchodem nebo za přáteli či příbuznými, uvedl Jager.

V posledních dnech se tempo rušení rezervací ustálilo na zhruba stejné úrovni jako loni. Rezervace letů na období Vánoc ale prý zaostávají za loňskými hodnotami o přibližně 13 procent.

„Období rušení letů skončilo... vývoj v rezervování (letů) ale ještě nevykazuje znaky oživování. Potrvá to mnoho měsíců,“ uvedl Jager před úterním zveřejněním dat.

Loni navštívilo město na Seině 32,2 milionu návštěvníků. Zdroj z francouzské letecké společnosti Air France minulý týden podle Reuters uvedl, že aerolinky po útocích registrovaly určitý útlum v přepravě, na číselné vyjádření je ale prý ještě brzy.

Nízkonákladová letecká společnost easyJet uvedla, že u poptávky po cestách do Francie pozorovala „ochlazení“.

ČTK