Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Odborář Dušek: České dráhy ovládá spiknutí homosexuálů

Šéf odborových svazů železnice Jaromír Dušek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf odborových svazů železnice Jaromír Dušek | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Návrh, jímž nakonec poslanci zrušili zdanění zaměstnaneckých výhod, jsme si napsali sami, tvrdí šéf Svazu odborářů služeb a dopravy Jaromír Dušek. Pak už prý jen stačilo podstrčit text premiéru Fischerovi – a bylo.

"Pan Kalousek proti nám štve lidi," stěžuje si radikální odborový předák Jaromír Dušek. Kdyby se prý začali rozebírat Kalouskovy náhrady, lidé ho poženou vidlemi.

LN Tento týden jste kvůli vyššímu zdanění zaměstnaneckých výhod drželi v šachu spoustu lidí. Nebylo trochu malicherné hrozit jim kvůli tomu stávkou v dopravě?
Vůbec ne. Já škody pro zaměstnance odhaduji na několik tisíc korun ročně. Kdyby chtěl tytéž služby, musel by vynaložit několik tisíc korun. Kromě toho tady hrozila katastrofa, protože kdyby zaměstnavatel svoje vyšší náklady promítl do našich mezd a my se benefitů zřekli, protože budou drahé, nebo je zrušil, protože je nebude moct platit on sám, začne být kolektivní smlouva jen o nárůstu mezd, pracovní době a dovolené. Tečka.

LN Stojí vám režijky za vyvolání zásadního měření sil v zemi?
Nejde jen o režijky, ale dobře, v rámci zjednodušení to beru jako symbol. To není jen o penězích. (Dušek si klepe na srdce – pozn. red.) To máte jako u Forda, u Bati, díky věcem jako režijka cítíte spřízněnost s firmou. To jsou věci, které se nedají vyčíslit.

LN Novelu původně odhlasoval skoro celý parlament, včetně senátora a hlavního odboráře Milana Štěcha. Co to vypovídá o Štěchových schopnostech?
Že se asi opravdu nedá sedět na dvou židlích. Ale ta novela unikla v zásadě všem šéfům odborových svazů. A hlavně: to není jen boj odborů za odboráře a jejich výhody. V tomhle jedeme s podnikateli, protože ta novela by na ně přenášela břemeno. A konečně: ta novela škodí celé společnosti. Když si zaměstnanec bude muset kupovat obědy za tržní cenu, klesne jeho kupní síla a tím se zpomalí celé hospodářství. Budeme mít statisíce nezaměstnaných, které bude třeba živit z vašich daní. To je přece absolutní pitomost, to je prokrizové opatření.

LN I kdybyste měl pravdu, nechápu, co máte jako odboráři co zasahovat do utváření vládní politiky.
To jsme dělali vždycky a dělá se to všude na světě. V Evropské unii si nikdo nedokáže představit, že by se něco upeklo bez odborů.

LN Odborářů ubývá, takže tu vzniká čím dál tím větší neorganizovaná většina, které vnucujete svoje představy.
No a já jsem kvůli tomuhle právu v roce 1989 stávkoval jako odborář. Nebýt mojí stávky, tak Topolánek dodneška plní socialistické závazky, Julínek by byl ve Svazu československosovětského přátelství...

LN Proč, proboha?
No protože jinak by neměl funkci. Myslíte, že Julínek by nechtěl dělat ředitele nemocnice? Rozumíte, odbory vám zařídily demokracii, a vy mi tu teď chcete tvrdit, že do toho nemají právo mluvit.

LN Odbory v roce 1989 organizovaly převrat?
No samozřejmě. Nebýt stávky odborů, tak si umělci mohli pískat píšťaličku v divadlech, nezlobte se.

LN ROH bylo jednou z nejposlušnějších pák režimu.
Kdo zakládal Občanský fóra? Odboráři. Víte, co mně řekli komunisti, když jsem oznámil, že budu stávkovat? Že nás vyhoděj a zavřou. Co udělal umělec? Když stávkuje umělec, tak si toho nikdo ani nevšimne. To my jsme dostali Havla na Hrad. My jsme generální stávkou zbořili komunistický režim. Teď by se vám to nelíbilo, ale tenkrát to bylo v pořádku, že? Pane, ty lidi na manifestacích, to byli z 99 procent odboráři.

LN Jak vlastně generálního ředitele Petra Žaludu hodnotíte?
To je jednoznačně člověk Romana Janouška a pražské kliky ODS. Jinak: homosexuál Žaluda drží s homosexuálem Slamečkou, homosexuál Slamečka má vazby na homosexuála Nováka (Gustav Slamečka je ministr dopravy, Jan Novák šéf úřadu vlády – pozn. red.). A na ministerstvu dopravy je těch homosexuálů natahanejch tak dvacet a ve vedení drah tak třicet, a tihle lidé absolutně ovládají České dráhy. To mi věřte. Já tam chci založit spolek čtyřprocentní menšiny heterosexuálů, abychom měli rovné příležitosti. Můžu vám říct, že se tam bojím ohnout pro tužku na chodbě.

LN Jak můžete vědět a tvrdit, že skupinu lidí, která řídí nějaký podnik, pojí sexuální orientace?
Nechci se nikoho dotknout, ale heterosexuálové spolu nedržej tolik jako homosexuálové.

Anketa

Poraďte odboráři Duškovi. Co by měl udělat?

Omluvit se. 661
Odstoupit. 490
Zcela zmizet z veřejného prostoru. 12435
Mávnout rukou a dělat jakoby nic. 6943

Reakce Jiřího Hromady

"Ať přinese důkazy, že pan Slamečka a další jsou ve svých úřadech neschopní. Ale jestli chce infikovat veřejnost tím, že homosexuálové mají nějaké komploty lidí, kteří se dostávají na svá místa jen díky sexuální orientaci, tak vytváří homofobní prostředí, o kterém si myslím, že už se nám v České republice dávno podařilo odstranit," řekl předseda Gayiniciativy pro iDNES.cz.

Celý rozhovor s Jaromírem Duškem si přečtete v sobotním vydání deníku

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek
Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek

Léto se blíží a je nejvyšší čas myslet na svou linii. Pohyb sám o sobě nestačí, důležitý je také správně sestavený jídelníček. Proto jsme pro vás...