Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vedení ČSA ustoupilo, vyhozených letušek bude míň. Stávkovat se nebude

Stevardky ČSA zatím létají v uniformách OP Prostějov, to letušky Korean Air... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stevardky ČSA zatím létají v uniformách OP Prostějov, to letušky Korean Air... | foto: MAFRA – Michal Šula

PRAHA Stávka letušek a stevardů Českých aerolinií nebude. Odboráři ji naplánovali na čtvrtek, ale nakonec se s manažery ČSA a Českého aeroholdingu dohodli na kompromisu. Ten mimo jiné znamená zachování 29 pracovních míst. Celkem bude propuštěných zaměstnanců míň, než se čekalo - zhruba osmnáct procent.

Přerušení práce a možná i zrušení některých letů by pro firmu mohlo znamenat vážné problémy. České aerolinie nejsou v dobré finanční kondici a protesty proti propouštění by jim jen přitížily.

„Základní parametry restrukturalizačního plánu se nemění. Jsem rád, že jsme našli kompromisní řešení, což považuji za pozitivní signál směrem k dalším akcionářům ČSA,“ říká Václav Řehoř, předseda představenstva Českého aeroholdingu. 

Vedení leteckého dopravce přišlo v září s plánem, který znamenal propuštění až třetiny zaměstnanců. Reálně to však bylo míň. A nyní ale muselo přece jen sáhnout ke kompromisu. „Dohodli jsme se na zachování 29 míst letušek a stevardů. Počet propuštěných tedy bude 69,“ řekl Lidovkám.cz mluvčí ČSA Daniel Šabík.

PSALI JSME:

Ze současných zhruba 900 zaměstnanců ve firmě skončí 160 lidí. To znamená asi osmnáct procent personálu.

S kompromisem jsou realtivně spokojeni i zástupci odborů, kteří odvolali plánovanou stávku.

„Jsme rádi, že se nám podařilo uchránit dodatečná pracovní místa palubních průvodčích
v ČSA nad rámec plánovaného propouštění,“ sdělila Petra Posová, předsedkyně Odborové organizace palubních průvodčí.

Dopadů stávky na kondici Českých aerolinií se velmi obávali i politici. 

„Věřím, že obě strany dospějí k dohodě a ke stávce nedojde, České aerolinie by to zásadně poškodilo,“ řekl v anketě Lidovek.cz ministr financí Andrej Babiš, pod jehož resort problematika ČSA spadá.

Celkem ČSA v rámci restrukturalizačního plánu hodlaly propustit 65 pilotů, 26 pracovníků v administrativě a přes 98 palubních průvodčích. V poslední jmenované kategorii to bude pod pátečním jednání o 29 míň. 

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...