20. října 2009 20:03 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Odboráři ČSA ustoupili, začali podepisovat dohody o snížení platů

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Válka odborářů s vedením Českých aerolinií o snížení platů zaměstnanců je u konce. Pět z osmi nejvýznamnějších odborových organizaci ČSA doručilo novému představenstvu podepsané dodatky ke kolektivním smlouvám, ve kterých souhlasí se snížením platu. Zástupci zbylých tří organizací se zavázali, že učiní stejný krok do konce tohoto týdne. Spor o nezbytné snižování platů přitom v posledních týdnech vyvolával ve firmě značné napětí.

"Odboráři přinesli předsedovi představenstva Miroslavu Dvořákovi podepsané dodatky ke kolektivním smlouvám jako důkaz vůle dále jednat," řekl LN předseda dozorčí rady společnosti Miroslav Zámečník.

Odboráři tak naplnili dohodu uzavřenou s bývalým předsedou představenstva ČSA Radomírem Lašákem, který byl v pondělí odvolán a ve společnosti nyní působí ve funkci výkonného prezidenta. Po jeho sobotním jednání se zástupci všech odborových organizací se odboráři memorandem zavázali, že umožní snížení svých platů, které je nezbytné pro snížení nákladů zadlužené firmy.

Piloti podle Lašáka kývli od 1. listopadu na snížení platů o 15 procent, palubní personál o 10 procent a ostatní zaměstnanci o 5 procent.

Od 1. ledna by se po započtení valorizační doložky měly platy pilotů snížit o 24 procent, palubního personálu o 13 procent a ostatních zaměstnanců o 8 procent.

"Je to významný vstřícný krok, který pomůže společnosti uspořit v ročním vyjádření 600 milionů korun," řekl LN Lašák.
Dozorčí rada ČSA v pondělí odhlasovala požadavek na snížení mezd u pilotů o 30 procent a u palubního personálu o 15 procent.

Zámečník včera uvedl, že vedení společnosti bude s odbory vyjednávat o dalším snížení. "Obě strany vědí, že dodatky kolektivních smluv neobsahují konečná čísla," řekl Zámečník LN.

Lašák naopak vyzývá k podpisu smluv i ze strany ČSA. "Není čas na trucováníi. Lépe teď podepsat přechodné dodatky ke kolektivní smlouvě a pak ve druhem kole jednat dále," řekl LN Lašák.

Další podrobnosti o platových dohodách v ČSA si přečtěte ve středečním vydání deníku

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?