10. listopadu 2009 10:10 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Odboráři dopravního podniku obesílají dopravce a varují stávkokaze

Interiér nové tramvaje Škoda ForCity | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Interiér nové tramvaje Škoda ForCity | foto: ČTK

PRAHA Odborové organizace pražského dopravního podniku dnes vydaly výzvu, v níž v souvislosti s připravovanou případnou stávkou nabádají dopravní společnosti i jednotlivé dopravce, aby se nestali stávkokazi. Radní hlavního města budou dnes jednat o uvolnění 900 milionů korun pro dopravní podnik.

"Obracíme se na vás s žádostí, abyste nevyhověli případné žádosti představitelů hlavního města Prahy o výpomoc s autobusy na zajištění náhrady za stávkující zaměstnance DP Praha. Obáváme se, aby to nebylo vnímáno jako intervenční "výpomoc" a stávkokazectví. Očekáváme Vaši solidaritu s případně stávkujícími pražskými dopraváky," vyzval dnes stávkový výbor odborů DPP své kolegy.

Mezi odbory pražského dopravního podniku a vedením Prahy se vyhrotil spor o financování. Firmě chybějí peníze na investice i na běžný provoz.

Zaměstnanci tvrdí, že špatnou finanční situaci podniku způsobilo vedení Prahy a připravují proto stávku. Pokud město nesplní požadavky odborů do středeční půlnoci, začnou jednat o vyhlášení stávky. Dopravní podnik se s městem neshodnou především na nákladech na provozní výdaje.

Dostanou peníze?
Radní hlavního města budou dnes jednat o uvolnění 900 milionů korun pro dopravní podnik. Peníze by měly pomoct řešit současnou špatnou finanční situaci, kdy podniku chybí peníze na běžné výdaje i investice.

Odboráři ale požadují, aby město doplatilo 1,9 miliardy korun, které
podniku chybí na provoz. Žádají také odchod ředitele Radka Novotného, který má v podniku na starosti outsourcing, a ukončení všech dalších projektů, jež směřují k vyčlenění některých činností z podniku.

Termín dali městu do středeční půlnoci. Jinak začnou jednat o vyhlášení stávky. Tyto podmínky ale zřejmě nebudou naplněny, rada totiž dnes bude jednat o dalším outsourcingu. Chce převést údržbu modernizovaných sovětských souprav vozů metra na společnost Škoda Transportation.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!