11. listopadu 2009 12:52, aktualizováno  14:37 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Odboráři dopravního podniku opustili jednání, hrozí stávka

Autobus v Praze Na Knížecí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobus v Praze Na Knížecí. | foto: Lidové noviny

PRAHA Odboráři pražského dopravního podniku odmítli jednat s krizovým štábem a zhruba po půlhodině opustili jednání. Důvodem je podle nich to, že od města dosud nedostali stanovisko k požadavkům, které předložili v pondělí. Na odpověď budou čekat do půlnoci, pak prý hrozí stávka.

"Nedostali jsme v písemné podobě veškerý materiál, abychom mohli relevantně rozhodnout, zda je to to, co jsme požadovali. Takže čekáme dnes do půlnoci a podle toho se zařídíme," řekl zástupce odborářů Vratislav Feigel.

Odboráři se chtějí ke svému odchodu vyjádřit ještě dnes v šest večer na tiskové konferenci, kterou pořádají v hostivařském depu. Společně s krizovým štábem usednou za jeden stůl znovu ve čtvrtek od desáté ranní.

"Měli jsme jasná stanoviska ke dvěma bodům, k dalším návrhům řešení," uvedl po jednání ředitel dopravního podniku Martin Dvořák. Na jednání byli přizváni také zástupci společnosti Deloitte, která hospodaření podniku prověřuje. Prostor ale nedostali.

Zástupci odborových organizací argumentovali také tím, že na jednání nepřišel pražský primátor Pavel Bém (ODS). Dvořák ale uvedl, že bylo domluvené, že se primátor dnešního zasedání nezúčastní a zastane jej radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS).

Odboráře přišla podpořit asi stovka jejich spolupracovníků, která se namačkala do zasedací místnosti. Naopak proti chystané stávce se na vrátnici dopravního podniku před jednáním demonstrativně připoutal k turniketům publicista Jiří X. Doležal.

Praha a dopravní podnik se neshodnou především na provozních výdajích. Firmě ale také chybí peníze na investice. Právě kvůli provozním nákladům se vyhrotil konflikt mezi městem a dopravním podnikem, odbory kvůli situaci připravují stávku.

Odbory žádají kromě doplacení 1,9 miliardy korun na provozní náklady odchod ředitele Radka Novotného, který má v podniku na starosti outsourcing.

Chtějí i ukončení všech dalších projektů, jež směřují k vyčlenění některých činností z podniku. Trvají také na zastavení plánovaného propouštění a chtějí, aby město nastavilo standardy kvality pro pražskou hromadnou dopravu, které by platily pro všechny dopravce na území Prahy.

Rada města v úterý schválila uvolnění 900 milionů korun pro dopravní podnik.

ČTK