26. února 2010 12:13, aktualizováno  14:04 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Odboráři odložili stávku na čtvrtek, podle ODS je řídí Paroubek

Odbory (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odbory (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Koalice dopravních odborů odložila ohlášenou pondělní stávku na čtvrtek 4. března. Odbory budou čekat na jednání sněmovny o novele zákona o DPH, kterou ve čtvrtek na popud odborářů schválila vláda. Řekl mluvčí federace strojvůdců Libor Poláček. Pokud se uskuteční stávka v dopravě, ODS novelu požadovanou odbory nepodpoří.

Pokud se stávka konat nebude, jsou občanští demokraté o návrhu ochotni jednat, řekl šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.

Strana ale chce novelu projednat řádně. Pravice tvrdí, že není důvod pro vyhlášení legislativní nouze kvůli odvrácení stávky v dopravě.

Zvláštní schůze sněmovny ke zdanění zaměstnaneckých výhod bude příští úterý, tedy 2. března. Místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) vyhlásí na žádost vlády pro jednání o novele zákona o dani z přidané hodnoty stav legislativní nouze.

Vyhrožovat si nenecháme
"Vyhrožování stávkou v dopravě pokládáme za nepřijatelné vydírání. ODS mu podléhat nechce a nebude," prohlásil Tluchoř. Stávku označil za politicky motivovanou, odboroví předáci se podle něj zapojili do předvolební kampaně ČSSD.

Odpovědnost za stávku a případné problémy, které by způsobila, leží podle Tluchoře na předsedovi sociálních demokratů Jiřím Paroubkovi. "Vyzýváme Jiřího Paroubka, aby použil zdravý rozum a zabránil tomu, co s největší pravděpodobností sám vyvolal, nebo alespoň významně podporoval," řekl Tluchoř.

Koalice dopravních odborů mezitím oznámila, že odložila ohlášenou pondělní stávku na čtvrtek 4. března. Odbory budou čekat na jednání sněmovny o novele zákona o DPH, kterou ve čtvrtek na popud odborářů schválila vláda.

Premiér Fischer ve čtvrtek avizoval, že by chtěl, aby sněmovna novelu projednala v prvním březnovém týdnu ve stavu legislativní nouze.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!