28. září 2014 13:53, aktualizováno  17:07 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Piloti Air France ukončili stávku. Své požadavky u vedení neprosadili

Letadla společnosti Air France (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadla společnosti Air France (ilustrační snímek). | foto: Reuters

PAŘÍŽ Piloti francouzské letecké společnosti Air France ukončili stávku, která od 15. září vážně poškozovala finance a pověst firmy. Rozhodli se k tomu i přesto, že své požadavky u vedení společnosti neprosadili. Podle komentářů ustoupili hlavně kvůli sílícímu odporu vůči stávce ze strany veřejnosti i zaměstnanců Air France.

Air France, která v neděli byla s to vypravit jen asi 45 procent svých pravidelných letů, počítá s postupným zvyšováním počtu spojů a s návratem k normálu v úterý.

"Podmínky pro sociální dialog zde teď nejsou. Rozhodli jsme se chovat odpovědně zastavením stávkového hnutí. Budeme pokračovat v diskusích v klidnějších podmínkách," řekl agentuře AFP mluvčí odborového svazu SNPL Guillaume Schmid. Stávka pilotů zastavila od poloviny měsíce provoz poloviny letadel Air France.

Vláda, která vlastní 16 procent akcií skupiny Air France-KLM, v pátek vyzvala k ukončení stávky, která byla podle premiéra Manuela Vallse již neúnosná. Průzkum ve čtvrtek ukázal, že stávku odsuzovalo 69 procent Francouzů.

Vedení společnosti v pátek večer zdůraznilo, že situace Air France se stává "ohromně křehkou". Ztráty v době stávky odhadla na 20 milionů eur (přes 550 milionů Kč) denně.

Kritika stávky

Hlasy proti stávkujícím pilotům začaly zaznívat i mezi zaměstnanci firmy, kteří v posledních dnech uspořádali několik demonstrací odsuzujících stávku. Představitelé letišť a dalších příbuzných sektorů varovali v posledních dnech před následky konfliktu, který je podle nich katastrofou pro francouzské civilní letectví.

Společnost v minulých dnech ustoupila odborům odvoláním záměru posílit svou nízkonákladovou divizi Transavia otevíráním nových základen v Evropě. Odmítla ale upustit od rozvoje divize ve Francii. Ještě víc ale pilotům vadí, že vedení odmítá zavést pro piloty Transavie stejné finanční podmínky, jaké mají u mateřské firmy. Ta to rezolutně odmítla s tím, že by to odporovalo podstatě nízkonákladových společností.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.