Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Odborům se nelíbí zápis z porad, stávku mohou vyhlásit v pátek ráno

Odboráři Dopravního podniku na jednání s krizovým štábem magistrátu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odboráři Dopravního podniku na jednání s krizovým štábem magistrátu. | foto: ČTK

PRAHA Zástupci odborových organizací pražského dopravního podniku (DPP) budou v jednáních s krizovým štábem pokračovat v pátek ráno od 9:00. Odpoledne odboráři uvedli, že nemají písemné záruky, které by potvrzovaly ústní dohody z ranního jednání. Stávka v pražské MHD tak stále hrozí, podle vyjádření odborářů by mohla být vyhlášena už v pátek.

Odboráři uvedli, že odpoledne obdrželi od krizového štábu pražského magistrátu zápis s dopoledního jednání. V zápisu chyběly jasně definované záruky dohodnuté na ranním jednání. Odboráři nyní sepisují své stanovisko, které ještě dnes štábu předají, řekl zástupce odborů Petr Pulec.

Čtěte více

"Na ranním zasedání nám pan primátor Pavel Bém poskytl záruky ústně a pohnuli jsme se tak o velký kus dopředu. Když nám přišel z ranního jednání zápis, záruky tam nebyly definovány. Takže nyní píšeme stanovisko k tomuto zápisu a vyzveme opět pana primátora, aby se s námi spolu s krizovým štábem znovu sešel a vzal si s sebou magistrátní razítko," řekl Pulec.

Čtěte více

Zástupci města byli po ranním jednání optimističtí, podle nich byl kompromis blíže než vyhlášení stávky. Také podle odborářů bylo jednání z obou stran vedeno konstruktivně. "Vnímali jsme posun, z jejich strany byla vidět vstřícnost. Z mého pohledu bylo 90 až 95 procent problematiky vyřešeno," uvedl radní Radovan Šteiner (ODS).

Podle Šteinera je vyřešen bod týkající se financování, problém nebude ani s nastavením standardů pro všechny dopravce na území Prahy. Obě strany se dohodly také na tom, že DPP ke konci opustí ředitel pro transformaci Radek Novotný, který měl v podniku na starosti outsourcing.

Odbory žádají kromě doplacení 1,9 miliardy korun na provozní náklady ukončení všech dalších projektů, jež směřují k vyčlenění některých činností z podniku. Trvají také na zastavení plánovaného propouštění a chtějí, aby město nastavilo standardy kvality pro pražskou hromadnou dopravu, které by platily pro všechny dopravce na území Prahy.

Rada města v úterý schválila uvolnění 900 milionů korun pro dopravní podnik, to ale odboráři označili za nedostatečné.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...