3. listopadu 2009 16:53 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Odbory pražského dopravního podniku vyhlásí stávku

Pražská tramvaj - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská tramvaj - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Šéfové všech odborových osobností pražského dopravního podniku se dnes dohodly na vyhlášení časově neomezené stávky. Důvodem je zřejmě plánované propouštění a špatná finanční situace podniku.

Sdělil to Petr Pulec, předseda Odborového svazu pražských dopraváků. Důvodem je zřejmě plánované propuštění 300 zaměstnanců, které podnik plánuje ke konci ledna 2010.

Plánované propouštění oznámil podnik minulý týden. Nejvíce by se mělo propouštět v opravnách tramvají a autobusů, přes 30 lidí by mělo odejít také z oddělení vnitropodnikové dopravy. Podle dopravního podniku je propouštění možné díky tomu, že se nakupují nové tramvaje a autobusy. Proto prý nebude třeba současné vozy tolik opravovat.

To se ale nelíbí odborářům podniku. Podle Pulce totiž podnik ušetří
nejdříve na jaře 2011. Podnik navíc zaplatí zhruba 120 milionů korun na odstupném, protože podle délky zaměstnání bude muset zaměstnancům vyplatit pět až 13 platů.

Vyhlášením stávky v dopravním podniku vyvrcholily spory mezi vedením a odbory. Už v noci na dnešek podnik zablokoval prodej zvýhodněných jízdenek pro rodinné příslušníky zaměstnanců firmy, který byl zahájen údajně 1. listopadu.

Důvodem je podle mluvčího podniku Ondřeje Pečeného nepodepsaná kolektivní smlouva na příští rok. Prodej těchto jízdenek zaručuje zaměstnancům platná kolektivní smlouva. Ta ale platí pouze do konce tohoto roku. Podle odborů by ovšem tato výhoda měla zůstat i v příští smlouvě.

Situace v podniku je špatná
Pražský dopravní podnik je ve špatné finanční situaci. Dluží za nezaplacené investice, peníze chybí i na běžné výdaje. Od města letos dostal na provoz přes 7,2 miliardy korun, město si ale u něj prostřednictvím své organizace Ropid objednalo výkon za asi 9,1 miliardy korun. "Prostředky vyčleněné městem nepostačují ke krytí nákladů objednané služby, vnitřní dluh společnosti dlouhodobě narůstá," sdělil ČTK Pečený.

V minulých dnech některá média spekulovala i o tom, že primátor Bém společně se svým prvním náměstkem Rudolfem Blažkem chtějí ředitele DPP Martina Dvořáka odvolat.

Podnik ke konci září zaznamenal ztrátu 2,55 miliardy korun, očekával přitom 1,9 miliardy. Účet firmy byl na konci minulého týdne 480 milionů korun "v minusu". Společnost má navíc nezaplacené faktury po splatnosti asi 875 milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.