6. ledna 2015 11:01 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ledovka se drahám prodraží. Cestujícím vyplatí pět milionů

Železnice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Železnice (ilustrační foto) | foto: Ropid

PRAHA Odškodnění cestujících za komplikace způsobené nedávnou ledovkovou kalamitou se podle odhadu Českých drah vyšplhají na zhruba pět milionů korun. V současnosti dopravce vyplatil zhruba polovinu této odhadované částky, celkem 2,35 milionu korun.

Ledovka začátkem loňského prosince zastavila na tratích na 120 vlaků, ve kterých uvízlo zhruba 20 tisíc cestujících.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve vyplacených penězích jsou zahrnuty vratky jízdného, proplacené taxíky, ubytování v hotelech a stokorunové vouchery, na které mají nad rámec vratky nárok ti cestující, kteří cestovali vlakem zpožděným více než dvě hodiny, doplnil mluvčí společnosti Radek Joklík. 

Hlášení Českým drahám

Cestující se o kompenzace hlásili na pokladnách dopravce i emailu namraza@cd.cz.

Celkem jde o tisíce žádostí, z nichž zatím dráhy vyřídily přibližně 52 procent. Jde převážně o jednoznačnější případy, náročnější záležitosti zbývá ještě dořešit. Vyplácení kompenzací proto bude pokračovat ještě několik týdnů.

Reakcí Českých drah na kalamitu a způsobem, jakým dopravce mimořádnou událost zvládl, se zabývali předseda vlády Bohuslav Sobotka, ministr dopravy Dan Ťok i Poslanecká sněmovna. 

Železnice (ilustrační foto)
Linku z Prahy do Berouna obsluhoval cyklohráček, který běžně vozí cestující na...
Lokomotiva řady 771, čmelák, která už na našich tratích není běžně k vidění.
Na kolejích řádila i legendární bardotka, lokomotiva řady 749.

Podle Premiéra selhala zejména komunikace dopravce s cestujícími a vzájemná výměna informací mezi Českými drahami a státní Správou železniční dopravní cesty, která spravuje koleje. 

Podle něj byli cestující málo informovaní o tom, že pro ně je nejbezpečnější zůstat v zastavených vlacích, které až asi na tři soupravy svítily a topily, než se vydat ven do nepříznivých podmínek.

Lidovky.cz, ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.