14. března 2019 14:03 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Odstavení Boeingů v českém provozu problémy zatím nepřineslo, dopravci spoje nahrazují

Boeing 737 MAX 8 čínských aerolinek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 737 MAX 8 čínských aerolinek. | foto: Wikimedia/N509FZ

Praha Odstavení letadel Boeing 737 MAX zatím nezpůsobilo v letovém provozu v Česku žádné problémy. Přerušeny byly dosud dva úterní lety společnosti Smartwings, ostatní spoje dopravci zajistili náhradními stroji. Řekl to ve čtvrtek mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň. Letouny Boeing 737 MAX nesmí létat v celé Evropě, typ 737 MAX 8 na tuzemských linkách používaly Smartwings a flydubai, další typy těchto letadel žádný dopravce v Česku nevyužívá.

Pražské letiště zrušené lety v souvislosti s přerušením provozu letadel typu Boeing 737 MAX neeviduje, pouze dva lety v nočních hodinách z 12. na 13. března musely být odkloněny a přistát mimo Evropu. „Včera během dne byla situace již plně stabilizovaná. Letecké společnosti se z našeho pohledu zatím s problémem vyrovnaly velmi dobře,“ uvedl Pacvoň.

V úterý večer musely přerušit svůj let dva spoje Smartwings, let z Kapverdských ostrovů skončil v Tunisu, další spoj z Dubaje mimořádně přistál v Ankaře. Aerolinky následně cestující přepravily do Česka náhradními spoji a zakázaná letadla mohly přeletět do Česka bez cestujících.

Problémy v letovém provozu dosud nezaznamenali ani tuzemští letoví dispečeři. Podle mluvčího Řízení letového provozu Richarda Klímy byli dosud všichni dopravci využívající český vzdušný prostor schopni nahradit odstavená letadla náhradními stroji. „Žádné viditelné změny v letovém provozu nenastaly,“ podotkl.

Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) v úterý pozastavila provoz letadel Boeing 737 MAX 8 a MAX 9. Stejně postupovala řada dalších zemí ve světě, například Čína. Ve středu stejně zareagovaly USA a Kanada. Boeing následně doporučil zastavit provoz veškerých letadel typu 737 MAX.

Boeing 737 MAX je čtvrtou generací úzkotrupého letounu Boeing 737 a vedle typu MAX 8, který se ve službě etiopské společnosti Ethiopian Airlines v neděli zřítil, zahrnuje typy MAX 7, MAX 9, MAX 10 a MAX 200.

Letoun Boeing 737 MAX 8 společnosti Ethiopian Airlines se v nedělí zřítil krátce po startu z etiopské Addis Abeby. Na palubě bylo 157 lidí, nikdo z nich nehodu nepřežil. Nebyla to první nehoda tohoto letadla, jedno letadlo Boeing 737 MAX 8 se zřítilo loni v říjnu. Stroj nízkonákladové společnosti Lion Air se 181 pasažéry a osmi členy posádky na palubě havaroval krátce po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy nikdo neštěstí nepřežil. Už tato havárie vyvolala obavy o bezpečnost boeingů nové generace.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.