Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ojetiny z Česka míří za hranice. Díky internetu

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA  Češi začali více vyvážet automobily do zahraničí. Zatímco za první čtyři měsíce bylo do ciziny exportováno přes 5000 automobilů, letos ve stejném období se už vyvezlo o 2000 vozů více. Mezi nejčastěji vyvážená auta patří zejména značky Volkswagen a Ford. Dále se pak ve stovkách kusů vyvezly i značky Škoda, Audi a Mercedes-Benz.

"Setkávám se s tím, že auta se více vyvážejí do zahraničí, pokud jde o levnější a starší modely, pak směřují na východ, nejčastěji na Slovensko. Dražší vozy putují i do Německa," říká Aleš Zich ze společnosti AZ Consulting, která se specializuje na asistenci při nákupu ojetých automobilů.

Infografika


Nové možnosti prodeje přes internet
Podle Zicha je tento rozkvět vývozu automobilů výsledkem příchodu mezinárodních internetových portálů, kde se prodej automobilů inzeruje. Dva největší evropské portály – Mobile.de a Autoscout24 – začaly během minulého roku působit i na českém trhu.

Zatímco populární Mobile.de, který momentálně nabízí výběr z více než 1,3 milionu inzerátů na ojeté vozy, přišel s českým překladem svých stránek, Autoscout24 pro změnu funguje s českou koncovkou cz.

Čtěte také:


"Díky této reklamě vyvážíme více automobilů do zahraničí. Nejčastěji auta kupují lidé z Německa," řekl LN Milan Siegel ze společnosti HS Auto Staněk, která má na těchto mezinárodních serverech placenou inzerci.

"Je to pro nás určitě zajímavý obchodní kanál, lidé se na tyto weby hodně dívají. Ozývají se nám tak potenciální zákazníci z celé Evropy. Díky těmto portálům jsme v kontaktu s lidmi z Anglie, Švédka a i Finska," říká Karel Kukačka, manažer prodeje ze společnosti The Furious, která sídlí v Úvalech a specializuje se na prodej veteránů a automobilů ze Spojených států.

Například Mobile.de momentálně registruje více jak 2600 inzerátů s ojetými vozy z České republiky.

Z Česka do světa putují vraky i luxusní vozy
Momentální nabídka českých vozů začíná na trabantech a starých škodovkách, které lze pořídit za 20 000 korun, a končí Ferrari F50 za necelých 20 milionů.

Češi do zahraničí nevyvážejí jenom střední třídu automobilů. Mezi auta, která byla exportována do ciziny, totiž patří i 22 vozů značky Porsche, z toho jedno jako lehké užitkové vozidlo. Dále pak čtyři Ferrari, stejný počet automobilů značky Maserati, dvě Lamborghini a dva vozy Bentley.

Nejčastěji se v letošním roce vyvážela auta do zahraničí z Prahy a Středočeského kraje. Odtud totiž do ciziny putovalo za letošní první čtyři měsíce bezmála 3500 automobilů. Za nimi následoval Moravskoslezský kraj, z kterého se vyvezlo 646 automobilů.

Společně s tím, jak roste počet vyvezených aut do zahraničí, také začal klesat počet vozů, jež Češi poslali na vrakoviště.
Zatímco v minulém roce se od ledna do dubna zrušilo téměř 64 tisíc automobilů, v letošním roce tento počet klesl na 55,5 tisíce vozů.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....