15. ledna 2010 14:57 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Okrádali zákazníky, teď se jim nechce platit pokuty. Taxikáři dluží 50 milionů

Taxi (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taxi (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Hlavnímu městu se stále nedaří vymáhat některé pokuty udělené nepoctivým taxikářům. Od roku 2002 předala Praha k exekuci pokuty ve výši přes 73 milionů korun, do konce minulého roku se podařilo vymoci 18 milionů korun. Celkem 49 milionů korun taxikáři na pokutách stále dluží.

V letech 2002 až 2009 uložil magistrát taxikářům celkem 1522 pokut v celkové výši přes 153 milionů korun. Téměř polovinu z uložené částky ale město muselo vymáhat v exekučním řízení. "Problém však nastává v okamžiku, kdy pokutovaný nemá vůbec žádný majetek a exekuovat není co," píše se v dokumentu o taxislužbě, kterou se na svém čtvrtečním jednání zabýval výbor dopravy pražského zastupitelstva.

Taxikáři si najdou způsob, jak obejít zákazy

Metropole při kontrolách taxikářů zjistila vloni předražení u 1,25 procenta případů, prohřešek v podobě nevydané stvrzenky u 1,88 procenta prověrek. To jsou nejlepší výsledky od roku 2002, kdy kontroly zaznamenaly prohřešky u zhruba třetiny taxikářů. Přesto Praha taxikářům loni udělila pokuty ve výši asi 23,8 milionu korun, což je třetí nejvyšší číslo od roku 2002.

Město trestá opakované provinilce kromě pokut také návrhem na zrušení koncese a u řidičů odebráním průkazu způsobilosti na dobu až tří let.

"Přestože hlavní město Praha využívá v současné době všechny zákonné možnosti trestání provozovatelů a řidičů taxislužby, kteří porušují platné zákony, některé problémy v taxislužbě přetrvávají," konstatuje materiál.

Jedná se například o předražování nebo pronajímání koncesí, kdy řidič, kterému byla koncese odejmuta, jezdí na koncesi jiného provozovatele taxislužby. V takových případech podle materiálu například provozovatel taxislužby zaměstná řidiče, ale zároveň s ním podepíše výpověď bez vyplnění data. Pokud řidič poruší zákon, provozovatel vyplní datum výpovědi tak, aby byla před datem kontroly. Vyhne se tak potrestání.

ČTK, Lidovky.cz