Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Okruh funguje, na Barrandovském mostě se mohou vypnout semafory

Barrandovský most | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barrandovský most |

PRAHA Díky dokončení části pražského okruhu budou vypnuty semafory na Barrandovském mostě. Po dnešním jednání rady hlavního města to oznámil náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS). Opatření má vést k větší průjezdnosti Jižní spojky.

"Věříme, že to opět bude další krok, který povede k větší průjezdnosti," řekl Blažek. Novou jihozápadní část pražského okruhu Ředitelství silnic a dálnic otevřelo v pondělí odpoledne. Magistrát v této souvislosti od dnešního dne zakázal vjezd kamionů na Jižní spojku. Očekává, že opatření výrazně zklidní dopravu v této části Prahy. "V této chvíli je doprava naprosto plynulá," řekl primátor Pavel Bém (ODS). Opatření se ale setkalo s kritikou zástupců dopravců, kterým vadí, že trasa po pražském okruhu je delší.

Čtěte také

Protože se podle vedení Prahy situace na Jižní spojce zklidnila, rozhodl se magistrát vypnout semafory, které šest let řídí dopravu na Barrandovském mostě. Současně se tři pruhy před nájezdem z Modřanské kvůli bezpečnosti zúží do dvou.

Nový okruh je poměrně vytížen
Podle informací ředitelství dopravní policie a Česmadu Bohemia zavedený zákaz vjezdu pro kamiony na Jižní spojku dnes nezpůsobil v dopravě výraznější problémy. Podle Blažka dnes na Jižní spojce policisté pokuty za vjezd kamionů nedávali, nepozorné řidiče pouze odkláněli. "Hlavně pro cizince je to velká novinka," zdůvodnil benevolentnost městských a státních policistů Blažek.

Nově otevřená část pražského okruhu Jižní spojce výrazně odlehčila. Fronta kamionů se tvořila pouze v dopoledních hodinách na příjezdu do Prahy po dálnici D1 před Spořilovem.

Po otevření nového okruhu v pondělí odpoledne projíždělo Cholupickým tunelem ve směru na D1 celkem 420 nákladních a 1650 osobních automobilů za hodinu. V opačném směru, tedy k dálnici D5 projelo 1000 nákladních a 1150 osobních vozidel za hodinu.

"Z těchto čísel vyplývá, že již od včerejšího dne je nový okruh značně využíván. Tímto se radikálně zlepšila i situace na Jižní spojce, kde je provoz značně odlehčen," uvedla Eva Kropáčová z krajského ředitelství policie.

Na zákaz vjezdu na Jižní spojku si stěžovalo sdružení autodopravců Česmad Bohemia. Upozorňovalo na prodloužení trasy o 21 km v případě použití pražského okruhu pro tranzit i přenesení dopravní zátěže z Barandovského mostu na Spořilov a Chodov.

Autobusový pruh na Jižní spojce zatím nebude
V minulých týdnech magistrát zvažoval, zda po zákazu vjezdu kamionů na Jižní spojku nevyhradí jeden jízdní pruh pro autobusy. Od začátku října totiž začne jezdit expresní linka mezi Jižním Městem a Smíchovem. Vedení města se ale rozhodlo speciální pruh autobusům nevyhrazovat. Zatímco Blažek možnost jeho zavedení na tiskové konferenci odmítl, radní Radovan Šteiner (ODS) byl zdrženlivější. Chce nejprve zhodnotit situaci. "Pokud by opravdu docházelo k problémům s autobusovou dopravou, jsme připraveni je řešit a tento projekt znovu posuzovat," řekl Šteiner.

Radní dále odmítl, že by zákaz vjezdu kamionů na Jižní spojku zhoršil provoz na Spořilovské o 30 až 40 procent, jak se obává například místní radnice. Podle něj provoz stoupne asi o deset procent. Blažek dodal, že kvůli vyšší dopravě město zaplatí v příštím roce asi 100 milionů korun na odhlučnění domů. Radnice Prahy 4 již v pondělí uvedla, že zaplatí stavbu protihlukové stěny.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!