21. září 2010 15:42 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Okruh funguje, na Barrandovském mostě se mohou vypnout semafory

Barrandovský most | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barrandovský most |

PRAHA Díky dokončení části pražského okruhu budou vypnuty semafory na Barrandovském mostě. Po dnešním jednání rady hlavního města to oznámil náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS). Opatření má vést k větší průjezdnosti Jižní spojky.

"Věříme, že to opět bude další krok, který povede k větší průjezdnosti," řekl Blažek. Novou jihozápadní část pražského okruhu Ředitelství silnic a dálnic otevřelo v pondělí odpoledne. Magistrát v této souvislosti od dnešního dne zakázal vjezd kamionů na Jižní spojku. Očekává, že opatření výrazně zklidní dopravu v této části Prahy. "V této chvíli je doprava naprosto plynulá," řekl primátor Pavel Bém (ODS). Opatření se ale setkalo s kritikou zástupců dopravců, kterým vadí, že trasa po pražském okruhu je delší.

Čtěte také

Protože se podle vedení Prahy situace na Jižní spojce zklidnila, rozhodl se magistrát vypnout semafory, které šest let řídí dopravu na Barrandovském mostě. Současně se tři pruhy před nájezdem z Modřanské kvůli bezpečnosti zúží do dvou.

Nový okruh je poměrně vytížen
Podle informací ředitelství dopravní policie a Česmadu Bohemia zavedený zákaz vjezdu pro kamiony na Jižní spojku dnes nezpůsobil v dopravě výraznější problémy. Podle Blažka dnes na Jižní spojce policisté pokuty za vjezd kamionů nedávali, nepozorné řidiče pouze odkláněli. "Hlavně pro cizince je to velká novinka," zdůvodnil benevolentnost městských a státních policistů Blažek.

Nově otevřená část pražského okruhu Jižní spojce výrazně odlehčila. Fronta kamionů se tvořila pouze v dopoledních hodinách na příjezdu do Prahy po dálnici D1 před Spořilovem.

Po otevření nového okruhu v pondělí odpoledne projíždělo Cholupickým tunelem ve směru na D1 celkem 420 nákladních a 1650 osobních automobilů za hodinu. V opačném směru, tedy k dálnici D5 projelo 1000 nákladních a 1150 osobních vozidel za hodinu.

"Z těchto čísel vyplývá, že již od včerejšího dne je nový okruh značně využíván. Tímto se radikálně zlepšila i situace na Jižní spojce, kde je provoz značně odlehčen," uvedla Eva Kropáčová z krajského ředitelství policie.

Na zákaz vjezdu na Jižní spojku si stěžovalo sdružení autodopravců Česmad Bohemia. Upozorňovalo na prodloužení trasy o 21 km v případě použití pražského okruhu pro tranzit i přenesení dopravní zátěže z Barandovského mostu na Spořilov a Chodov.

Autobusový pruh na Jižní spojce zatím nebude
V minulých týdnech magistrát zvažoval, zda po zákazu vjezdu kamionů na Jižní spojku nevyhradí jeden jízdní pruh pro autobusy. Od začátku října totiž začne jezdit expresní linka mezi Jižním Městem a Smíchovem. Vedení města se ale rozhodlo speciální pruh autobusům nevyhrazovat. Zatímco Blažek možnost jeho zavedení na tiskové konferenci odmítl, radní Radovan Šteiner (ODS) byl zdrženlivější. Chce nejprve zhodnotit situaci. "Pokud by opravdu docházelo k problémům s autobusovou dopravou, jsme připraveni je řešit a tento projekt znovu posuzovat," řekl Šteiner.

Radní dále odmítl, že by zákaz vjezdu kamionů na Jižní spojku zhoršil provoz na Spořilovské o 30 až 40 procent, jak se obává například místní radnice. Podle něj provoz stoupne asi o deset procent. Blažek dodal, že kvůli vyšší dopravě město zaplatí v příštím roce asi 100 milionů korun na odhlučnění domů. Radnice Prahy 4 již v pondělí uvedla, že zaplatí stavbu protihlukové stěny.

ČTK, Lidovky.cz