8. února 2012 12:46 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Omezení billboardů u silnic má od poslanců zelenou

Dálnice - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice - ilustrační foto. | foto: MAFRA

PRAHA Sněmovna schválila novelu, která má z části vymýtit reklamní poutače od tuzemských silnic a dálnic. Novela také zavádí možnost až třináctiprocentní slevy na mýtném pro kamiony, které na mýtném zaplatí větší částku, než jakou stanoví vláda ve svém nařízení.

Poslanci se v debatě přeli o to, zda a jak moc návrh vychází vstříc nátlakovým skupinám spojeným s podnikáním v reklamě. Poslanci z vládní novely vyřadili původně navrhované ustanovení, které usnadňovalo kácení jednotlivých stromů u silnic a železnic. Kritizovali ho zejména ochránci přírody.

ČTĚTE TAKÉ:

Opozice návrh na omezení reklamy kritizovala. Poslanci se přeli hlavně o to, zda je návrh výsledkem tlaku lobbistických skupin. Podle Pavla Hojdy (KSČM) jde o souboj různých skupin o pozici na reklamním trhu. Také Josef Smýkal (ČSSD) prohlásil, že jde o lobbistický boj a ekonomické zájmy. Ke kritikům se přidal i bývalý poslanec ODS Michal Doktor. Jak řekl, novela vychýlí poměry na reklamním trhu a porušuje pravidla hry.

Předseda klubu VV a někdejší ministr dopravy Vít Bárta naproti tomu prohlásil, že dnešní hlasování o billboardech nebude ničím jiným, než hlasováním dobře saturované reklamní lobby snažící se napříč sněmovnou zablokovat návrh, který je cestou do Evropy.

Poslanci neschválili sporný návrh svého nezařazeného kolegy Stanislava Humla, který navrhoval, aby současné reklamní poutače, které mají řádné povolení, mohly fungovat i nadále po dobu, na kterou jsou povoleny.

Obecně prospěšná společnosti Acta non verba Humla kvůli tomuto návrhu nařkla, že podporuje korupční byznys. Huml svůj návrh zdůvodnil tím, že jde o obranu před případnými žalobami pro retroaktivitu zákona.

Celoevropský systém mýtného

Součástí novely je také vytvoření podmínek pro evropskou službu elektronického mýtného. Jde o službu, která má propojit systémy mýtného v členských státech tak, aby auta mohla platit mýtné v různých státech unie. Potřebovat na to budou jen jednu krabičku a mýtné budou platit pouze té jedné firmě, která jim ji vydala. Na vznik celoevropského systému se Česko musí připravit do letošního října.

Poslanci neschválili návrh Pavla Hojdy (KSČM), který chtěl, aby se ušlé peníze z poskytnutých slev na mýtném nahrazovaly fondu dopravy z peněz Státního fondu životního prostředí. Návrh na zavedení množstevních slev na mýtném odpovídá dohodě, kterou uzavřelo ministerstvo dopravy se sdružením automobilových dopravců Česmad Bohemia. Slevy jsou formou kompenzace tuzemským dopravcům za zvyšování cen mýtného v loňském a letošním roce.

Poslanci také upravili pravidla pro tzv. nízkorychlostní vážení kamionů. Na silnicích I. třídy s výjimkou rychlostních komunikací by ho zajišťoval kraj ve spolupráci s policií nebo celníky, případně by tuto činnost svěřil pověřené osobě. Na ostatních komunikacích by nízkorychlostní vážení zajišťoval jejich vlastník nebo jím pověřená osoba.

Pokud převažovaný kamion překročí povolenou hmotnost, zaplatí jeho provozovatel náklady na vážení 6000 korun a k tomu ještě pokutu.

ČTK, Lidovky.cz

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.